Bázisnak az idei 214 milliárd forintos költségvetési támogatást tekintették, és a törvényi változásnak köszönhetően 2010-re a felsőoktatási büdzsé 241 milliárd forintra növekedhet – mondta keddi parlamenti expozéjában Hiller István oktatási miniszter. Mint kifejtette, a módosulás értékálló finanszírozásra teremt lehetőséget, és ennek intézmények közötti elosztásáról egy–három éves megállapodásokat kötnek majd. Ez nem jelenti azt, hogy az egyes felsőoktatási intézmények támogatása is automatikusan, „uniformizáltan„ ilyen arányban bővül majd – tette hozzá a tárcavezető.
Bővül a képzési részhozzájárulás fizetése alól mentesülők köre: nem kell térítést fizetniük a terhességi, a gyermekágyi, a gyermekgondozási segélyben részesülőknek, továbbá a gyermeknevelési támogatásban, gyermekgondozási díjban részesülőknek. A tankönyvpiac rendjét szabályozó törvény módosításáról elmondta: a jövőben csak a tankönyvjegyzéken szereplő kiadványokból tanulhatnak a diákok. A tárca ezentúl is a pedagógusokra bízza a választást.
Pokorni Zoltán szerint nem jók a hároméves finanszírozási megállapodások, mert a fel nem használt pénzeket vissza kell utalniuk az intézményeknek, és nem változtathatnak szervezeti struktúrájukon sem. Mint mondta, az elmúlt öt évben közel hatvanezerrel csökkent a felsőoktatásba jelentkezők száma. Ennek oka – folytatta –, hogy drágult a tanulás, csökkent az államilag finanszírozott helyek száma.
Az MSZP szerint a törvénymódítás a felsőoktatási intézmények finanszírozásának kiszámíthatóságát teszi lehetővé, emellett az SZDSZ is támogatásáról biztosította a javaslatot.
Hoffmann Rózsa, a KDNP vezérszónoka elmondta: a párt helyesli a hároméves finanszírozást, de semmi biztosítékot nem lát arra, hogy javul az egyetemek helyzete.
Almássy Kornél (MDF) egyetértett azzal, hogy a törvényjavaslat számos kérdésre nem ad választ, de biztató lépéseket is lát benne. A hároméves finanszírozást pozitívnak és kiszámíthatónak nevezte, de azt mondta: csodákat ne várjunk tőle.
(MTI)
Magyar helikopterek sietnek eloltani az albániai tüzet
