Zelenszkij szabad utat adott a korrupciónak

Az OECD szerint Ukrajna új törvénye aláássa a korrupcióellenes intézmények függetlenségét, és elriaszthatja a külföldi befektetőket. Az új jogszabály, ami megnövelné a legfőbb ügyész hatalmát, gyorsan ment át a parlamenten, és Zelenszkij azonnal alá is írta. Az Európai Bizottság és több nyugati partner is aggodalmát fejezte ki. A lépés komolyan befolyásolhatja Ukrajna EU-csatlakozási esélyeit.

2025. 07. 23. 13:17
Zelenszkij előbb a bizalmasait ültette az ukrán állami pozíciókba, most a korrupcióellenes hatóságokat is szárnyai alá venné
Zelenszkij előbb a bizalmasait ültette az ukrán állami pozíciókba, most a korrupcióellenes hatóságokat is szárnyai alá venné Fotó: IDA MARIE ODGAARD
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) élesen bírálta Ukrajna új törvényét, amely csökkenti a korrupcióellenes ügynökségek függetlenségét. Az új jogszabály széles hatáskörrel ruházza fel a legfőbb ügyészt az Ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal (NABU) és a Különleges Korrupcióellenes Ügyészség (SAPO) felett. Az OECD szerint a jogszabályváltozás veszélybe sodorja Ukrajna EU- és OECD-csatlakozási terveit, emellett elriaszthatja a külföldi befektetőket, különösen a védelmi és újjáépítési projektek kapcsán. A törvényt 2024. július 22-én fogadta el az ukrán parlament, majd még aznap Volodimir Zelenszkij elnök is aláírta. Korábban arról is írtunk, hogy Zelenszkij a bizalmasait ültette az ukrán állami pozíciókba, most pedig a korrupcióellenes hatóságokat is szárnyai alá venné?

Többen is élesen bírálták az újonnan elfogadott ukrán törvényt, amit Zelenszkij azonnal aláírt
Többen is élesen bírálták az újonnan elfogadott ukrán törvényt, amit Zelenszkij azonnal aláírt. Fotó: AFP/Anatolii Stepanov

Az OECD korrupcióellenes vezetője, Julia Fromholz már a jogszabály elfogadása előtt is arra figyelmeztetett, hogy a törvény veszélyt jelent Ukrajna nemzetközi hitelességére, sőt az OECD-hez való csatlakozásra is.

A döntést bírálta az Európai Bizottság, kiemelve, hogy az ukrán korrupcióellenes hatóságok függetlensége elengedhetetlen az EU-csatlakozáshoz és a bizalom fenntartásához. Jogvédő szervezetek és az ukrán ellenzéki képviselők is bírálják a törvényt, szerintük a hatóságok célja a korrupcióellenes infrastruktúra szétverése. 

Ukrajna nemzetközi partnerei is aggodalmukat fejezték ki az új, vitatott törvény miatt. Július 22-én az Európai Bizottság kijelentette: a NABU és a SAPO kulcsszerepet játszanak Ukrajna reformprogramjában, és függetlenül kell működniük a korrupció elleni küzdelem és a közbizalom fenntartása érdekében – írja a The Kyiv Independent.

Borítókép: Zelenszkij előbb a bizalmasait ültette az ukrán állami pozíciókba, most a korrupcióellenes hatóságokat is szárnyai alá venné (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.