Akbár al-Halídzs
Meglepő döntés született a törvényhozási tanács tegnapi ülésén – írja a bahreini napilap. A tanács ugyanis nagy többséggel elfogadta azt a törvényjavaslatot, mely hatályon kívül helyezné a jelenlegi média- és sajtótörvényt.
A 2002 óta érvényben lévő szabályozás szerint véleményük kinyilvánításáért akár ötéves börtönbüntetéssel is sújthatók az újságírók és a szerkesztők, akik mindenért felelősek, ami lapjukban megjelenik.
A sajtó képviselői már többször tüntettek, mondván, a szabályozás eleve bűnözőként kezeli őket. Ezt a tények is alátámasztják, hiszen a passzus hatályba lépése óta már 65 újságírót fogtak perbe.
Az új javaslat szerint mindezeket a szigorú rendelkezéseket törölnék el, és így tennék szabadabbá az arab állam sajtóját.
A tervezet előterjesztője szerint, amennyiben a kormányzat jóváhagyásával a javaslat törvényi erőre emelkedhetne, az „a véleményszabadság győzelmét, és az újságírók hivatásának elismerését jelentené”. Azt is hozzátette, hogy „a sajtó a népi kontroll eszköze, amely közvetíti a mindenkori vezetés felé a társadalom véleményét és kritikáit. Hogyan várható el, hogy az újságírók feltárják a túlkapásokat és a szociális problémákat, ha börtönnel fenyegetjük őket?” – teszi fel a kérdést a törvényalkotó.
As-Sark al-Avszat
Irán hivatalosan tagadja, hogy bármilyen formában támogatná az észak-jemeni síita felkelőket – írja a pánarab napilap Iránnal foglalkozó melléklete.
Mohamed Alí Huszaini, az iráni külügyminisztérium hivatalos szóvivője tegnap az iráni hírügynökségnek adott nyilatkozatában közölte: „a szaadai probléma Jemen belső ügye, amit Teherán reményei szerint az arab ország békésen, a nemzeti egység keretein belül meg fog oldani. Irán azt reméli, hogy jemeni testvéreink bölcsen rendezik a helyzetet ahelyett, hogy másra hárítanák a felelősséget és másokat vádolnának.”
A jemeni belügyminiszter által megfogalmazott vádakra, miszerint néhány napja kábítószer-csempészettel foglalkozó irániakat tartóztattak le, akik kapcsolatban állnak az al-Hautí párti síita felkelőkkel, Huszaini úgy reagált, hogy az „egy cseppet sem felelős, és barátságos kijelentés” volt.
A jemeni kormányzat örömmel fogadta a teheráni nyilatkozatot, de kérte, hogy a perzsa állam ne csak szavakban, hanem tettekben is határolódjon el az észak-jemeni „terroristáktól”.
Kiderült, hogy Ukrajna hány embert soroz havonta
