Sajtószabadság Bahreinben?

Elérkezhet a sajtószabadság kora Bahreinben – írja örömét nem titkolva az öböl menti arab ország napilapja, az Akbár al-Halídzs. Az as-Sark al-Avszat Iránról szóló melléklete arról tudósít, hogy Teherán hivatalosan is cáfolja, hogy támogatná az észak-jemeni síita felkelőket.

Kun Zsuzsanna
2007. 05. 29. 8:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akbár al-Halídzs

Meglepő döntés született a törvényhozási tanács tegnapi ülésén – írja a bahreini napilap. A tanács ugyanis nagy többséggel elfogadta azt a törvényjavaslatot, mely hatályon kívül helyezné a jelenlegi média- és sajtótörvényt.

A 2002 óta érvényben lévő szabályozás szerint véleményük kinyilvánításáért akár ötéves börtönbüntetéssel is sújthatók az újságírók és a szerkesztők, akik mindenért felelősek, ami lapjukban megjelenik.

A sajtó képviselői már többször tüntettek, mondván, a szabályozás eleve bűnözőként kezeli őket. Ezt a tények is alátámasztják, hiszen a passzus hatályba lépése óta már 65 újságírót fogtak perbe.

Az új javaslat szerint mindezeket a szigorú rendelkezéseket törölnék el, és így tennék szabadabbá az arab állam sajtóját.

A tervezet előterjesztője szerint, amennyiben a kormányzat jóváhagyásával a javaslat törvényi erőre emelkedhetne, az „a véleményszabadság győzelmét, és az újságírók hivatásának elismerését jelentené”. Azt is hozzátette, hogy „a sajtó a népi kontroll eszköze, amely közvetíti a mindenkori vezetés felé a társadalom véleményét és kritikáit. Hogyan várható el, hogy az újságírók feltárják a túlkapásokat és a szociális problémákat, ha börtönnel fenyegetjük őket?” – teszi fel a kérdést a törvényalkotó.

As-Sark al-Avszat

Irán hivatalosan tagadja, hogy bármilyen formában támogatná az észak-jemeni síita felkelőket – írja a pánarab napilap Iránnal foglalkozó melléklete.

Mohamed Alí Huszaini, az iráni külügyminisztérium hivatalos szóvivője tegnap az iráni hírügynökségnek adott nyilatkozatában közölte: „a szaadai probléma Jemen belső ügye, amit Teherán reményei szerint az arab ország békésen, a nemzeti egység keretein belül meg fog oldani. Irán azt reméli, hogy jemeni testvéreink bölcsen rendezik a helyzetet ahelyett, hogy másra hárítanák a felelősséget és másokat vádolnának.”

A jemeni belügyminiszter által megfogalmazott vádakra, miszerint néhány napja kábítószer-csempészettel foglalkozó irániakat tartóztattak le, akik kapcsolatban állnak az al-Hautí párti síita felkelőkkel, Huszaini úgy reagált, hogy az „egy cseppet sem felelős, és barátságos kijelentés” volt.

A jemeni kormányzat örömmel fogadta a teheráni nyilatkozatot, de kérte, hogy a perzsa állam ne csak szavakban, hanem tettekben is határolódjon el az észak-jemeni „terroristáktól”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.