Az új menedékjogi törvény megalkotását Magyarországnak az európai uniós tagságból eredő kötelezettségek, valamint a hatályos törvény alkalmazásának tapasztalatai teszik indokolttá – jelentette ki Hankó Faragó Miklós. Az SZDSZ vezérszónoka hangsúlyozta: a javaslatban kiemelt szerepet jut a garanciális szabályoknak, ugyanakkor hathatós eszközök állnak rendelkezésre a menedékjog intézményével visszaélő személyekkel szemben. Mint mondta, új elem, hogy azokban az esetekben, amikor az országnak menekülők tömeges beáramlásával kell szembenéznie, a menekültügyi hatóság egyszerűsített eljárás keretében dönthet a védelem nyújtásának szükségességéről. Hankó Faragó Miklós közölte: pártja elfogadásra javasolja a törvényjavaslatot.
Kontrát Károly szerint az oltalmazott státusz létrehozása bizonyos szempontból szükségszerű, de minden bizonnyal nagyon komoly problémákat fog felvetni. Célszerű lenne a menekültek kötelezettségeit is megjeleníteni a javaslat bizonyos pontjában – tette hozzá. A Fidesz aggályosnak tartja a javaslatban azt a megfogalmazást, hogy a menekültügyi eljárásban kétség esetén az elismerést kérő javára kell dönteni. A fideszes vezérszónok közölte: pártja szerint a törvényre szükség van, azonban a javaslat ebben a formájában nem elfogadható.
Juhász Gábor kiemelte: a törvénymódosítás célja, hogy az unió befogadási gyakorlatával összhangba kerüljön a magyar szabályozás. Bármelyik uniós ország határára érkezik valaki, ne találjon rajta gyenge pontot – fűzte hozzá az SZDSZ vezérszónoka.
A javaslat költséghatékony, valamint nagy tömegek esetén is kezelhetővé teszi a migrációt, ezért az MSZP az elfogadását javasolja – jelentette ki Juhász.
Pettkó András kiemelte: az MDF szerint a törvényjavaslat leglényegesebb új eleme, hogy a közösségi joganyaggal összhangban bevezeti a kiegészítő védelem intézményét és az oltalmazotti kiegészítő védelem jogállást. Mint mondta, a javaslat hiányossága, hogy az nem tér ki a menekültekkel kapcsolatos orvosi, egészségügyi, higiéniás követelményekre.
Az ellenzéki párt vezérszónoka pártja nevében támogatta a javaslatot, és azt elfogadásra javasolta a Háznak.
A KDNP nem állított vezérszónokot a törvényjavaslat általános vitájának kezdetén.
(MTI)
Ozzy Osbourne öröksége: már tudni lehet, kinek jut a 220 millió dolláros vagyonból
