Tusványos az a hely, ahol lehet eszmét cserélni, inspirálódni, vitatkozni, világot megváltó gondolatokat megosztani, de a legfontosabb, hogy az itt születő gondolatokból közös nemzetpolitikai cselekvés legyen – hangoztatta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára Tusnádfürdőn, a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor megnyitóján.

Nacsa Lőrinc felidézte: az erdélyi szabadegyetem számos nemzetpolitikai intézkedés, kormányzati program bölcsője volt, ami többletfelelősséget is jelent Tusványos számára.
– A mi erőnk a közösségben van. Mi nem valami ellen vagyunk, mint az ellenfeleink, hanem valami mellett. Az ellenfeleink úgy határozzák meg magukat, hogy valami ellen vannak, mi pedig úgy, hogy a magyar nemzetért, a magyar nemzeti érdekért
– mondta az államtitkár.
Kifejtette: a magyar nemzetet összekötő háló sokkal szorosabb lett 2010 óta, mert nemcsak intézményvezetők, politikusok szintjén nyilvánul meg, hanem a mindennapok szintjén, egyházi személyek, a gyerekpszichológusok, a vállalkozók, a lovas egyesületek, a sportolók, a művészek, a kultúrában dolgozó szakemberek, az újságírók között is.
Példaként kiemelte: az elmúlt 12 évben a Határtalanul program keretében 580 ezer magyarországi diák kapott arra lehetőséget Magyarország kormánya támogatásával, hogy ellátogasson a külhoni nemzetrészekhez, hogy egy diáktársaikkal közös focimeccs vagy egy néptáncest keretében megtapasztalja a nemzeti összetartozás lényegét.

Németh Zsolt: Nem vagyunk ukránellenesek, sem oroszpártiak
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke a Kik vagyunk és kik nem vagyunk? kérdésekre kereste a választ a tusványosi megnyitó panelbeszélgetésen. Arról beszélt, hogy az elmúlt időszakban az öndefinícióban nagyon fontos változás ment végbe a konzervatív politikai család esetében.
A külügyi bizottság elnöke szerint a szuverenista öndefiníció mellett ugyanakkor fontos a demokrata öndefiníció is.
– Egy műhely vagyunk, és nem mellékes kérdés, hogy ez a műhely milyen választ ad ezekre a kérdésekre
– mondta a Székelyhon beszámolója szerint.
Németh Zsolt úgy látja: demokraták vagyunk, és ez 1989-től errefelé nem változott, de emellett szuverenistaként is meghatározzuk magunkat. Meglátása szerint a demokrata és a szuverenista szinonimák, hiszen a szuverenista kifejezés a népszuverenitásból eredve szintén a népuralmat jelenti.
– A szuverenisták hangsúlya azon van, hogy egy demokráciában el kell hárítani az illetéktelen külső beavatkozásokat. És az illetéktelen külső beavatkozásokkal szembeni fellépés nagyon határozottan fogalmazódott meg az elmúlt időszakban az öndefiníciónkban – fejtegette a külügyi bizottság elnöke. Szerinte végső soron
így jutottunk el a patrióta öndefinícióhoz, amely hozzáteszi a demokrata és a szuverenista öndefiníció mellé, amit mi fontosnak tartottunk, vagyis az identitásunkat, a hazánkat.
– Ezért is hoztuk létre egy évvel ezelőtt ezt az európai patrióta családot a Fidesz meghatározó szerepvállalásával. Az elmúlt egy évben azt tapasztalhatjuk, hogy a patrióták egyesülnek, bővülnek és erősödnek. A feladatunk továbbra is a patrióták erősödése – fogalmazott Németh Zsolt.
Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke arra is rátért, hogy kik nem vagyunk. Mint részletezte: nem vagyunk Európa- és ukránellenesek, de nem vagyunk oroszpártiak sem.
