A Fidesz elutasítja a biztosítási rendszer privatizációját

A Fidesz elnöksége nem támogatja a nyereségérdekelt szemlélet megjelenését az egészségügyben – jelentette ki Varga Mihály, aki arról is beszámolt: a párt megvárja, hogy az Országos Választási Bizottság hogyan dönt a három népszavazási kérdés ügyében, és csak utána határoznak arról, hogy felvegyék-e a kérdések közé a több-biztosítós rendszer megakadályozásáról szóló népszavazási kezdeményezést.

MNO
2007. 06. 25. 10:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is elutasítja a Fidesz a nyereségérdekelt szemlélet megjelenését az egészségügyben. Varga Mihály hétfői sajtótájékoztatóján úgy vélekedett, hogy a koalíciónak nincs felhatalmazása a biztosítási rendszer privatizálására.
Hozzátette: az emberekkel erről senki nem állapodott meg, a tavalyi választási kampányban ugyanis nem volt erre vonatkozó javaslat. Szerinte ilyet nem tartalmazott az MSZP programja, de ilyen drasztikus formában az SZDSZ-é sem.

Kérdésre válaszolva azt mondta: megvárják, hogy az Országos Választási Bizottság hogyan dönt délután a Fidesz három népszavazási kérdése ügyében, és csak utána határoznak arról, hogy felvegyék-e a kérdések közé a több-biztosítós rendszer megakadályozásáról szóló népszavazási kezdeményezést. Mint mondta, a Fidesz valószínűleg délután is tart elnökségi ülést.

Varga Mihály úgy vélte: a Fidesznek ebben a helyzetben át kell gondolnia, hogy az emberekkel összefogva milyen eszközökkel lehet elkerülni a biztosítási rendszer privatizációját, amely szerintük a döntő többség kárára lesz.

Arra a kérdésre, hogy mit tesznek, ha az OVB számukra kedvezőtlen döntést hoz a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló népszavazási kérdésekben, Varga Mihály azt mondta: három forgatókönyvük van erre az esetre, de erről csak a testület döntése után nyilatkoznak. Varga Mihály a biztosítási rendszer privatizálásának következményeiről azt mondta: nyereségorientált magánbiztosítók profitjává alakul át az állampolgárok befizetése, ugyanakkor még több járulékot kell majd fizetni, mert a magánbiztosítók működési költsége magasabb, 15–20 százalékot tesz ki a jelenlegi 2 százalékkal szemben.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az OECD legutóbbi tanulmánya szerint 1995 és 2005 között Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben a szegények és gazdagok közötti különbség, így a magánbiztosítók megjelenése azt eredményezi majd, hogy a megfelelő színvonalú egészségügyi ellátás nem mindenki joga, hanem a gazdagok kiváltsága lesz. Hozzátette: a privatizációval felborul az esélyegyenlőség, nagy valószínűséggel kihullanak a rendszerből a szegények és az idősek, hiszen ők nem jelentenek profitot a magánbiztosítók számára.

Mint mondta, a Fidesz attól is tart, hogy újabb kórházbezárások indulnak el, megkérdőjeleződik a szabad orvosválasztás, és még hosszabb várólisták alakulnak ki.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.