A vitanapon Eörsi Mátyás, az SZDSZ frakcióvezetője arról beszélt, hogy míg a beszéd a jobboldal számára „felhőtlen boldogságot„ okozott, a baloldalnak pedig döbbenetet és megrökönyödést, addig az SZDSZ számára megkönnyebbülést hozott, mert bíztak abban, hogy a politika megváltozik, és az „ígéretcunamik” helyét átveszik a világos alternatívák.
Hozzátette: a szocialista párt részéről több az igazmondás, mint korábban volt, de jobboldalon ebből a szempontból nincs változás.
Az SZDSZ frakcióvezetője arra biztatta a kormányt, hogy a rendelkezésére álló eszközökkel tudja meg, ki hozta nyilvánosságra a beszédet. Ez egy magyar Watergate – fogalmazott a politikus, aki nem értett egyet sem azzal a jobboldali felfogással, hogy hazugságbeszédről, sem azzal a baloldalival, hogy igazságbeszédről van szó. Ugyanakkor leszögezte: jobb lett volna, ha a beszéd a nyilvánosság előtt hangzik el.
KDNP: A beszéddel nem zárult le a hazugság korszaka
Ezzel egyetértett a KDNP-s Rubovszky György is, de szerinte nemcsak nyilvánosan, de egy hónappal a választások előtt kellett volna elmondania Gyurcsány Ferencnek a beszédet. Ha ez történik, akkor nem lennének ilyen problémái az országnak, és nem lenne vitanap sem – jegyezte meg. A KDNP frakcióvezető-helyettese szerint a legrosszabb az, hogy a beszéddel nem zárult le a hazugság korszaka, hiszen azóta is ugyanúgy megy minden tovább, mint 2006 májusában.
Lukács Tamás, a KDNP másik vezérszónoka a gondolatmenetet folytatva úgy vélte: nem szembenézésről, hanem a hatalomhoz való görcsös ragaszkodásról szól a beszéd, amelynek nyilvánosságra kerülése a hazugság új korszakának kezdetét jelenti. A politikus a „hazugság fejedelmeként„ beszélt a miniszterelnökről, és bírálta azokat a újságírókat, akik dicsérték Medgyessy Péter volt miniszterelnököt, az ő megpuccsolását, majd megmagyarázták az őszödi beszédet és a megszorítások szükségességét is.
MDF: Gyurcsány színjátékot játszott el
Hock Zoltán, az MDF frakcióvezető-helyettese szintén azt mondta, hogy a beszédnek a nyilvánosság előtt, egy választások előtti kampánygyűlésen, vagy ha ott nem, akkor legalább a választások után a kormányprogram parlamenti bemutatásán kellett volna elhangoznia. Ha időben és a megfelelő helyen mondja el Gyurcsány Ferenc, akkor igazságbeszéd lett volna, és ha ennek ellenére megválasztották volna a szocialistákat, akkor minden intézkedés, mint kés a vajon, úgy ment volna át a társadalmon – vélekedett.
Szerinte a beszéddel a legnagyobb baj, hogy nemcsak a miniszterelnököt, hanem az egész politikai elitet lejáratta, és árnyékként lengi be a politikai közéletet, a kormány tevékenységét. Hock Zoltán hangsúlyozta: azzal, hogy a miniszterelnök a vitanapon ismét egy színjátékot játszott el, az emberekben még nem lesz béke, továbbra is úgy érzik majd, 2006 tavaszán becsapták őket.
Barátai is megdöbbentek Schmuck Andor váratlan halálán
