A szabadságok egynegyede eltűnik Magyarországon, azt soha nem kapja meg a dolgozó – jelentette ki Borsik János. Az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke úgy fogalmazott:
-Azt tapasztaljuk, hogy nagyon sok munkáltató csak a töredékét adja ki a szabadságnak, s ennek az is oka, hogy a dolgozói létszámot, különösen a közüzemeknél olyan mértékben csökkentetik le, ami lehetetlenné teszi a szabadságok kiadását.
Hozzátette: ezért is tett több javaslatot az ASZSZ a kormánnyal folytatott tárgyalásokon, így április elsejétől változott a törvény, miszerint a következő évre a szabadságnak legfeljebb csak az egynegyedét lehet átvinni, s azt is március 31-ig ki kell adni.
Borsik János a szakszervezetek sikereként könyvelte el, hogy a dolgozó ezentúl vis maior esetén mindenféle előzetes bejelentés nélkül három nap szabadságot kivehessen.
Az Autonómok elnöke beszélt arról is, hogy a szakszervezetek nem értenek egyet azzal, hogy a munkaadók kivételesen fontos gazdasági érdekre hivatkozva átvihessék dolgozóik szabadságát a következő évre, s nem javasolják a tagszervezeteknek a helyi kollektív szerződések megkötésénél annak elfogadását, mert a március 31-ei kötelező szabadság-kiadás ezzel meghosszabbodna június 30-ig.
A szakszervezetek a 2007-es idei évet egyébként átmeneti esztendőnek javasolják, ami azt jelenti, hogy a felgyülemlett szabadságokat szeptember 30-ig lehetne kiadni. Borsik János kitért a munkáltatók által szorgalmazott szabadságok pénzbeli megváltási lehetőségére, hangsúlyozva, hogy azt az alkotmány és a Munka törvénykönyve is tiltja.
A szabadság, amíg a munkaviszony fennáll, természetben kiadandó követelmény, s nem lehet lenullázni három év eltelte után sem – mutatott rá az érdekképviseleti tisztségviselő. A sajtótájékoztatón Borsik János bírálta a kormányt a Munka törvénykönyve munkavállalókat érintő hátrányos rendelkezései miatt, valamint a reálkeresetek 7 százalékos idei csökkenéséért, s azt mondta, hogy a jövőbeni tárgyalásokon jobban, eredményesebben, keményebben kell harcolni a szakszervezeteknek a munkavállalók érdekeinek érvényesítéséért.
(MTI)
Magyar Péter Gyurcsányék egykori trükkjét akarja bevetni
