Budapesti feljelentés: itt a legújabb mélygarázsbotrány

Információink szerint hűtlen kezelés elkövetésének alapos gyanújával feljelentést tettek a Nemzeti Nyomozó Irodánál (NNI) a fővárosi V. kerületi József nádor tér alá tervezett mélygarázs-beruházás miatt. A beruházás konstrukciója szinte megegyezik a soproni és váci mélyparkolókéval, amelyek ügyében már elrendelték a nyomozást.

Magyar Nemzet
2007. 06. 03. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előző ciklus városvezetése közvetlenül az önkormányzati választások előtt, még 2006 szeptemberében hozott döntést arról, hogy magánberuházó bevonásával garázst építtet az önkormányzat forgalomképtelen törzsvagyonát képező köztér alá. A konstrukció majd minden elemében megegyezik a lapunk által már korábban ismertetett soproni és váci mélyparkolóügyekkel. A főváros egyik legfrekventáltabb tere alá egy magántársaság építené meg a többszintes, föld alatti létesítményt úgy, hogy a garázs a beruházó cég tulajdonába kerülne.

A társaságnak – amellett, hogy az önkormányzat földhasználati jogot adott a közterületre – még elővásárlási joga is lesz a József nádor térre. A jogszabályok szerint azonban a fokozott védelem alatt álló forgalomképtelen terekre földhasználati és elővásárlási jogot eredményező szerződéseket jogszerűen nem lehet kötni. A törvények mellett az önkormányzat vagyonrendelete is tiltja, hogy a forgalomképtelen közvagyont – jelen esetben a József nádor teret – földhasználati joggal megterheljék, illetve arra bárki elővásárlási jogot szerezzen. Az Állami Számvevőszéknek a magántőkét bevonó közberuházások (PPP) vizsgálatáról napokban megjelent anyaga is egyértelművé teszi, hogy forgalomképtelen önkormányzati törzsvagyont nem lehet ilyen módon hasznosítani. Jogi szakértők szerint ha a törvények nem védenék kiemelten a köztereinket és megengednék ilyen módszerek alkalmazását, akkor könnyen előfordulhatna, hogy egyik nap arra ébredünk: magántulajdonú föld alatti bevásárlóközponttal vagy föld feletti wellnesscentrummal építették be például a Hősök terét.

A budapesti garázsberuházás két ponton tér el a sopronitól és a vácitól. A fővárosi esetében a magánbefektető nem egy kevéssé ismert társaság, hanem az – OTP cégcsoportba tartozó – OTP Befektetési, Ingatlanforgalmazási Zrt. A másik eltérés, hogy az önkormányzat nem ingyen, hanem némi készpénz ellenében adta át a belvárosi tér földhasználati jogát az OTP társaságának. Átlagos esetben a földhasználati jog ellenértéke megegyezik az ingatlan forgalmi értékével, hiszen a más által beépített terület a földtulajdonosnak – beépítési szempontból – gyakorlatilag használhatatlanná válik. Információink szerint a földhasználati jog átadásáért az V. kerületi önkormányzat azonban még 13 millió forintot sem kapott. A törvénysértő szerződéskötés során a szocialista Steiner Pál által irányított korábbi városvezetés tehát az amúgy forgalomképtelen, belvárosi József nádor tér értékét egy átlagos panellakás értékére taksálta. További figyelemre méltó tény, hogy ebben az esetben a földhivatal lassan több mint nyolc hónapja nem jegyzi be a földhasználati jogot a köztérre. Feltehetően nem ok nélkül késlekedik a hatóság.

A soproni és a váci ügyekben a Nemzeti Nyomozó Iroda különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének alapos gyanúja miatt folytat nyomozást, ám a törvénysértés és a kár mértékének megállapítására polgári perek is indultak.

Munkatársunktól

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.