Drágulnak az építőanyagok

Miközben egyre több kereskedő kerül nehéz helyzetbe a fizetni nem akaró vagy nem tudó kivitelezők és a gyengélkedő építőipar miatt, a megugrott energiaköltség és az olaj ára is érzékenyen érinti a piac szereplőit. Az idén átlagosan mintegy 10–15 százalékos építőanyagár-emelkedéssel kell számolnunk.

Magyar Nemzet
2007. 06. 24. 22:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte minden házalapanyag előállítása többe kerül az energiatarifák növekedése miatt. Ugyanakkor a környező országok – például Szlovákia vagy Románia – és Kína is ezen a téren komoly versenytársnak bizonyul: az olcsó importtermékek ármérséklő hatása igen nagy, ezért az építőanyagok árának növekedése kisebb mértékű, mint amit az előállítás költségeinek ugrása megkíván. A visszafogott drágulás azonban a hazai építőipar gyengélkedésének is köszönhető, amelynek következtében a piac résztvevőinek visszaeső kereslettel kell számolniuk. Az egy évvel korábbihoz képest 2006-ban 18 százalékkal csökkent az új lakásokra kiadott használatbavételi és 13 százalékkal az építési engedélyek száma, 2007-ben pedig a lakáspiac teljesítményének további mérséklődésére lehet számítani. A fenti hatások és ellenhatások következményeként az építőanyagárak emelkedése az idén 10–15 százalék lehet, de egyes termékek – például a szigetelőanyagok – esetében ennél nagyobb növekedés sem elképzelhetetlen. 2007 első negyedévében a Központi Statisztikai Hivatal építőipari árindexe szerint jellemzően nyolc százalék körüli áremelkedés volt tapasztalható, ami a fogyasztóiár-index értékeinél valamivel gyengébb drágulás.

Bodacz Péter

(Részletek a Magyar Nemzet június 25-i számában)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.