A tavaly őszi események miatt a civilekkel szemben indult eljárások nagy részében, több mint harmincban megszüntették az eljárást. Ezek után felmerül a kérdés, hogy mi történik azokkal, „akiket több hónapja nagyon megalázó eljárásban meghurcoltattak„ – hangoztatta Balog Zoltán szerdán.
Az országgyűlés emberi jogi bizottságának elnöke újságírók előtt vetette föl: felismeri-e az állam a felelősségét velük szemben, „mert méltatlan lenne arra várni, hogy az ártatlanul meghurcoltak többéves procedúra után kapjanak végül anyagi kárpótlást”.
A kormány feladata, hogy az erkölcsi, lelki és anyagi kártérítésről gondoskodjon – jelentette ki a politikus, hozzátéve: felhívják a kormányt, hogy tegye meg a szükséges lépéseket ebben az ügyben.
Rendőri vezetők felmentése futószalagon
A fideszes képviselő beszélt a tavaly ősszel történtek nyomán indult rendőri felelősségre vonásokról is. Mint mondta, „futószalagon születnek„ a rendőri vezetőket felmentő határozatok, és megjegyezte: a napokban született minden rendőri vezetőre érvényes felmentő határozat.
„Nagyon méltánytalan és súlyos lépésnek tartjuk az ügyészség részéről, hogy megszüntette a nyomozást” – mondta, emlékeztetve arra, hogy ugyanakkor a Budapesti Nyomozó Ügyészség szerint a gumilövedéket kilövő fegyverek október 23-án még nem voltak rendszeresítve a rendőrségnél, és a rendőröket nem képezték ki a fegyver használatára. Megjegyezte: azt is megállapította az ügyészségi nyomozás, hogy könnygázvédő maszkot és sisakot nem lehet egyszerre viselni, ezt akkor mégis elrendelték, ami felveti az elöljárói gondoskodás elmulasztását.
(mti)
Migránsok késeltek Milánóban + videó
