Hátat fordítanak a befektetők Magyarországnak?

Nem az újonnan csatlakozott országok a csendháborítók – jelentette ki Potsdamban Gyurcsány Ferenc, aki korábban Lengyelország „hajthatatlan álláspontját” ostorozta. A magas adók miatt mind több befektető gondolkodik magyarországi vállalkozásának külföldre telepítéséről.

2007. 06. 21. 10:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Norddeutsche Neueste Nachrichten (svz.de)

A mecklenburgi napilap Győzelem vagy katasztrófa című cikkében foglalkozik a ma kezdődő brüsszeli uniós csúcstalálkozóval.
A lap a szavazati arányokról kirobbant vita kapcsán idézi a szerdán Potsdamban nyilatkozó Gyurcsány Ferencet. A magyar kormányfő kijelentette, nem szabad, hogy az a látszat keletkezzék: a csak néhány éve az unióhoz tartozó államok az EU-n belüli csendháborítók. Ő és kormánya a legutóbbi, visegrádi államok közötti vitákban határozottan rámutatott azokra a veszélyekre, melyek Lengyelország hajthatatlan álláspontja miatt fenyegetnek. Gyurcsány ugyanakkor optimistának mutatkozott.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák lapban Peter Bognár Telephely: Romlik Magyarország megítélése a befektetők körében című cikkében foglalkozik egy aggasztó jelenséggel. Hátat fordítanak a befektetők Magyarországnak? Ezt a kérdést sokan vetik fel, amióta a Dreher tulajdonosa, a dél-afrikai SABMiller bejelentette, hogy európai központját Magyarországról Svájcba teszi át. A vállalkozás indoklása: Magyarországon túl magasak az adóterhek. Hasonlóan gondolkodik a magyarországi székhelyű fapados légitársaság, a Wizz Air, mely a közelmúltban szintén közölte, a magas adóterhek miatt áttelepül külföldre. A Pricewaterhouse Coopers (PwC) adószakértője, Erdős Gabriella a lapnak nyilatkozva úgy vélte, hogy a magas magyarországi adók elrettentik a konszernközpontokat. Az adószakértő szerint Magyarországon fel kell számolni az iparűzési adót, s a jövedelemadó is túl magas. A jól keresők Magyarországon 36 százalékos jövedelemadót fizetnek. Miután a döntéshozatali központok munkatársai messze az átlag felett keresnek, ez is meghatározza döntésüket. Korábban nyugati menedzserek Magyarországon nagyvonalú adókedvezményeket élveztek, ezeket azonban már felszámolták. Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adóügyi igazgatója szerint a négy visegrádi állam közül itt a legnagyobb az adóteher. (Vámosi-Nagy 9 éven át, 1997-től 2006-ig volt az APEH alelnöke – a szerk.) Azok a globális vállalkozások, melyek korábban az adókedvezmények miatt települtek Magyarországra, most azon gondolkodnak, hogy külföldre helyezzék telephelyüket. Ráadásul Vámosi-Nagy szerint a magyar adórendszer átláthatalanul bonyolult. „Csak 2003 és 2006 között tizenegy nagyobb adófajtát vezettek be.“ Összesen 50 adófajta létezik Magyarországon, mondta Vámosi-Nagy Szabolcs.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.