Szombaton, a vértanúk napján az 1956-os forradalom budapesti emlékhelyeinél közjogi méltóságok tisztelegtek.
Sólyom László köztársasági elnök és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, valamint közjogi méltóságok, köztük több miniszter, az egyházak képviselői és civilek koszorúztak délelőtt Nagy Imre szobránál. A Parlament felől gyalogosan a helyszínre érkező Gyurcsányt és kíséretét – Bihari Mihályt, az Alkotmánybíróság elnökét, Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság elnökét és Mandur Lászlót, az Országgyűlés alelnökét taps fogadta a Vértanúk terén, ahol mintegy ötvenen gyűltek össze, hogy a rendőrségi szalaggal elkerített rész mögül figyeljék, miként koszorúzzák meg az állami vezetők a 18 évvel ezelőtt ezen a napon – képletesen – újratemetett Nagy Imre szobrát.
A szűk negyedórás rendezvény záróakkordjaként miniszterek – Kiss Péter, Horváth Ágnes, Lamperth Mónika, Takács Albert –, egyházi képviselők és politikusok – az MDF-től Pettkó András, az SZDSZ-től Eörsi Mátyás koszorúztak. Kaltenbach Jenő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa, valamint Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos mellett koszorúzott az ORFK új vezetője, Bencze József is. Több civil is virágot vitt Nagy Imre szobrához.
Az eredeti tervektől eltérően nem a Nagy Imre Társaság képviselővel közösen, hanem egyedül helyezte el a megemlékezés virágait a szobornál Szili Katalin. A távirati iroda tájékoztatása szerint „vidéki programja miatt korábban kellett elutaznia Budapestről„. A Vértanúk terét reggel komoly rendőri erő biztosította.
Pelczné: Még mindig nem tisztázott 1956 jelentősége
Még mindig nem tisztázott 1956 jelentősége Magyarországon – jelentette ki Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke szombaton a rákoskeresztúri Újköztemető 301-es parcellájánál, ahol a koszorúzási megemlékezést követően sajtótájékoztatót tartott.
„Az, hogy a múltról minden titkot fellebbentsünk (...) mindannyiunk közös felelőssége, kötelessége” – fogalmazott Pelczné Gáll Ildikó, aki szerint a mai magyar történelemkönyvekből hiányzik az 1956-os forradalom valódi jelentőségére rávilágító „helyes tudományos kutatás„, így a korszak „tanítása sem helyes”.
A Fidesz „az 56-os hősök örökségéért a jelenben is küzd: az emberi jogokért, az alkotmányosság betartatásáért, s a demokratikus jogokért„ – mondta újságíróknak a politikus, aki pártja munkástagozatának a vezetőjével, Kontur Pállal közösen helyezte el a Fidesz koszorúját a hősök síremlékhelyeinél. Virágok kerültek a központi emlékműhöz, Nagy Imre miniszterelnök sírjához és az ismeretlen helyszíneken nyugvó áldozatok emlékfalához is.
(MTI)
Milák Kristóf kapcsán egy baja van az úszók szövetségi kapitányának
