A megkérdezettek többsége (60, illetve 51 százalék) mind az ország gazdasági, mind a saját anyagi helyzetében romlást tapasztalt az elmúlt egy évre visszatekintve. A pártszimpátiák és a választói vélemények közötti összefüggés a júniusi felvétel szerint is feltűnően erősnek mutatkozott: a többséggel ellentétes nézeten voltak az MSZP szavazói, akiknek 45 százaléka az ország gazdasági helyzetének javulását érzékelte, s csak 26 százalékuk tapasztalt romlást.
A múlt hónaphoz képest jelentősen, hat százalékponttal csökkent a magukat biztos szavazónak vallók aránya. Ha most vasárnap választásokat rendeznének, a megkérdezetteknek mindössze 59 százaléka menne el saját állítása szerint biztosan szavazni.
A teljes párttámogatottsági mutató alapján 28 százalék a Fidesz, 21 százalék az MSZP szimpatizánsi köre, az SZDSZ-é 3, míg az MDF-é 6 százalék. Az összes megkérdezett 12 százaléka pedig egyik jelenlegi párt győzelmével sem lenne elégedett.
Májushoz képest mindkét nagy párt támogatottsága csökkent. „A most vasárnap melyik pártra szavazna?” kérdés alapján az MSZP-t támogatók aránya jelenleg 18 százalék (májushoz képest -3 százalék), vagyis az MSZP átmeneti erősödése megtorpanni látszik, a párt nem képes tartósan 20 százalék fölé tornászni szavazótáborát. A Fidesz szavazótábora 26 százalék, 1 százalékkal alacsonyabb, mint a májusi érték. Az MDF öt százalékos támogatottsága továbbra is egyértelműen magasabb három százalékos az SZDSZ-énél.
Az elmúlt hónapokhoz viszonyítva némiképp alacsonyabb, de továbbra is igen magas arányú elégedetlenséget regisztrált a felvétel mind a kormány, mind az ellenzék munkájával kapcsolatosan: 59 százalék értékeli inkább vagy egyértelműen negatívan a Gyurcsány-kormány munkáját, 58 százalék pedig az ellenzékét. A mindkét oldallal elégedetlenek aránya 28 százalék, ez az érték is öt százalékponttal elmarad a májusban mérttől.
Májushoz hasonlóan most sincs szignifikáns eltérés a két nagy politikai párt vezetőjének miniszterelnöki támogatottságában, Gyurcsány Ferencet 35 százalék tartja alkalmasabbnak a posztra Orbán Viktort pedig 32 százalék, ugyanakkor 24 százalék azok aránya, akik szerint egyikük sem alkalmas a tisztség betöltésére.
A kormányváltás szükségességére vonatkozó kérdésre adott válaszok is arról tanúskodnak: noha a pártválasztási adatok a Fidesz számára kedvezőek, az általános közhangulat alapján a két oldal nagyjából azonos méretű. Jelenleg 43 százalék tartaná jobb megoldásnak a kormányváltást, 41 százalék pedig a jelenlegi kormány hivatalban maradását, a két érték között nincs szignifikáns eltérés. Noha hónapok óta hasonló méretű a két véleménytábor, szintén hónapok óta jóval többen (jelenleg a megkérdezettek 48 százaléka) érzékelik úgy, hogy közvetlen környezetükben a kormányváltást kívánók vannak többségben, mint ahányan – 25 százalék – a jelenlegi kormány támogatóinak többségét észlelik.
Az általános közérzet romlott az előző hónap adataihoz képest, a felmérés szerint egy 100 fokú skálán 29 pontot ér el júniusban, ami egy ponttal marad el a májusi eredményekhez képest. A társadalmi elégedetlenséget tükrözi az is, hogy a megkérdezettek kétharmada közepesnél rosszabb osztályzatot adott a kérdésben.
(Századvég)
A Mercedes-Benz vezére népszerűsíti a még be sem mutatott elektromos GLC-t
