Válságban az európai baloldal

Soha sem volt még leendő SPD-kancellárjelölt ennyire népszerűtlen a nép körében, mint Kurt Beck – maguk az SPD választói is inkább Angela Merkelt látják szívesen a kormányfői poszton. Közben a legutóbbi választások azt mutatják – Franciaországban, Belgiumban, Írországban, Hollandiában –, hogy a középtől jobbra álló pártoknak áll a zászló.

2007. 06. 20. 13:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin Beck magával rántja az SPD-t a szakadékba című cikkében ismerteti a német szociáldemokraták számára lesújtó közvélemény-kutatási eredményeket. Az SPD támogatottsága a párthoz közel álló Forsa intézet legfrissebb adatai szerint tovább süllyedt. Ennek a zuhanásnak egyértelműen az új pártelnök, Kurt Beck az oka. Soha sem volt még leendő SPD-kancellárjelölt ennyire népszerűtlen a nép körében – maguk az SPD választói is inkább Angela Merkelt látják szívesen a kormányfői poszton. A szerdán publikált adatok szerint a szociáldemokraták az elmúlt héten további két pontot veszítettek, így 25 százalékukkal a 2005-ös választások óta legrosszabb eredményüket érték el. A CDU 37 százalékon, a Baloldali Párt 12, az FDP 10, a zöldek szintén tíz százalékon állnak. Az SPD-választók között is egyértelműen csökkent Beck támogatottsága. A megkérdezettek alig 29 százaléka támogatná, ha közvetlenül választanák a kancellárt. Merkel az SPD-szavazók között 11 százalékkal népszerűbb, mint Beck.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali osztrák napilapban Markus Bernath A vörösök új gondjai című cikkében elemzi az európai baloldal visszavonulását. A francia szocialistáknak pszichiáterre van szüksége, az SPD-t baloldalról szorongatják, a nagykoalíciós blokádtól szenvednek az osztrák elvtársak, Blair az utolsó napjait tölti a Downing Street 10.-ben. Egyszer a „harmadik útnak” is vége. Csak az a kérdés, merre megy tovább az a politikai programutazás, mely 1997-ben Tony Blair új Munkáspártjának angliai győzelmével kezdődött – írja a lap. A franciaországi parlamenti választásokat követően szocialisták körében mind többen követelték a párt újralapítását és a radikális szociáldemokrata fordulatot. De éppen ez a szociáldemokrácia került Németországban nehéz helyzetbe. A múlt héten hivatalosan is megalakult az új baloldali párt, mely a szocdem Schröder kancellárságában csalódott munkanélküliek frusztrációjából él.
S a legutóbbi választások azt mutatják – Franciaországban, Belgiumban, Írországban, Hollandiában –, hogy a középtől jobbra álló pártoknak áll a zászló. Már régen megtört Skandináviában a szociáldemokrata pártok uralma (a svéd Göran Perssont például 2006-ban tíz év után leváltották). Keleten a baloldal vagy a populizmusra épít – lásd Robert Fico Szlovákiáját –, vagy éppen a kemény megszorításokra – mint azt Gyurcsány Ferenc teszi. Úgy tűnik, egyedül José Zapatero rendelkezik a lakosság körében szolid támogatással – véli a lap. Az osztrák orgánum úgy véli: a modern szociáldemokráciának nem szabad a polgárokat a szociális áldozat szerepébe taszítani, akin segíteni kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.