Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazin Beck magával rántja az SPD-t a szakadékba című cikkében ismerteti a német szociáldemokraták számára lesújtó közvélemény-kutatási eredményeket. Az SPD támogatottsága a párthoz közel álló Forsa intézet legfrissebb adatai szerint tovább süllyedt. Ennek a zuhanásnak egyértelműen az új pártelnök, Kurt Beck az oka. Soha sem volt még leendő SPD-kancellárjelölt ennyire népszerűtlen a nép körében – maguk az SPD választói is inkább Angela Merkelt látják szívesen a kormányfői poszton. A szerdán publikált adatok szerint a szociáldemokraták az elmúlt héten további két pontot veszítettek, így 25 százalékukkal a 2005-ös választások óta legrosszabb eredményüket érték el. A CDU 37 százalékon, a Baloldali Párt 12, az FDP 10, a zöldek szintén tíz százalékon állnak. Az SPD-választók között is egyértelműen csökkent Beck támogatottsága. A megkérdezettek alig 29 százaléka támogatná, ha közvetlenül választanák a kancellárt. Merkel az SPD-szavazók között 11 százalékkal népszerűbb, mint Beck.
Der Standard (derstandard.at)
A baloldali osztrák napilapban Markus Bernath A vörösök új gondjai című cikkében elemzi az európai baloldal visszavonulását. A francia szocialistáknak pszichiáterre van szüksége, az SPD-t baloldalról szorongatják, a nagykoalíciós blokádtól szenvednek az osztrák elvtársak, Blair az utolsó napjait tölti a Downing Street 10.-ben. Egyszer a „harmadik útnak” is vége. Csak az a kérdés, merre megy tovább az a politikai programutazás, mely 1997-ben Tony Blair új Munkáspártjának angliai győzelmével kezdődött – írja a lap. A franciaországi parlamenti választásokat követően szocialisták körében mind többen követelték a párt újralapítását és a radikális szociáldemokrata fordulatot. De éppen ez a szociáldemokrácia került Németországban nehéz helyzetbe. A múlt héten hivatalosan is megalakult az új baloldali párt, mely a szocdem Schröder kancellárságában csalódott munkanélküliek frusztrációjából él.
S a legutóbbi választások azt mutatják – Franciaországban, Belgiumban, Írországban, Hollandiában –, hogy a középtől jobbra álló pártoknak áll a zászló. Már régen megtört Skandináviában a szociáldemokrata pártok uralma (a svéd Göran Perssont például 2006-ban tíz év után leváltották). Keleten a baloldal vagy a populizmusra épít – lásd Robert Fico Szlovákiáját –, vagy éppen a kemény megszorításokra – mint azt Gyurcsány Ferenc teszi. Úgy tűnik, egyedül José Zapatero rendelkezik a lakosság körében szolid támogatással – véli a lap. Az osztrák orgánum úgy véli: a modern szociáldemokráciának nem szabad a polgárokat a szociális áldozat szerepébe taszítani, akin segíteni kell.
Kiderült, hogy mi okozta a raktártüzet a Soroksári úton