Vendéglátós csődhullám lesz, ha betiltják a dohányzást

Ellenzi a Magyar Vendéglátók Ipartestülete, hogy a nyilvános zárt helyeken betiltsák a dohányzást – jelentette ki Háber Tamás, a testület elnöke. Hangsúlyozta: az intézkedés hatására mindenhol éttermek, kávézók mentek tönkre, esett az adóbevétel, de nem csökkent a dohányzás.

MNO
2007. 06. 03. 9:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány betiltaná a nyilvános zárt helyeken a dohányzást, Magyarország ezt az álláspontot fogja képviselni az Európai Bizottság egészségügyi miniszteri találkozóján Brüsszelben – mondta Horváth Ágnes szakminiszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón.

Magyarország ezzel csatlakozni kíván a brüsszeli bizottság Dohányfüstmentes Európáért Zöld Könyvéhez, amelynek célja, hogy drasztikusan visszaszorítsa a dohányzást, és korlátozza azon nyilvános helyek számát, ahol rá lehet gyújtani.

Háber Tamás, a vendéglátók érdekképviseletének vezetője közölte, hogy a jelenleg hatályban lévő jogszabály társadalmilag elfogadott. A törvény szerint a vendéglátóhelyeken külön dohányzó és nem dohányzó helyeket kell kialakítani, a kisebb üzletekben pedig légtechnikai berendezést kell alkalmazni. Lehet ezen a jogszabályon változtatni, de a teljes tilalmat nem tartja elfogadhatónak.

Füstmentes üzlet

Az elnök elmondta, hogy a jelenlegi törvényi szabályozást úgy kellene módosítani, hogy minden vendéglátóegység a bejáratnál legyen köteles tájékoztatni a vendéget, hogy füstmentes-e az üzlet, vagy füstmentes és dohányzó terem is van, vagy az üzlet csak dohányzó vendégeket fogad, illetve hogy az üzlet füstszűrő berendezésekkel van felszerelve.

Hozzátette: visszatartó ereje lehetne annak is, hogy ha ismét szabadárassá válna a cigaretta, és az éttermek, sörözők által meghatározott áron lehetne a termékhez jutni.

Elbocsátással járna a bevezetés

„A dohány- és a vendéglátóipar szerint az ország gazdasági érdekeivel ellentétes lenne, ha a kocsmákból és éttermekből kitiltanák a dohányosokat. Meggyőződésünk – a nemzetközi tapasztalatok is ezt bizonyítják –, hogy a tiltás komoly forgalomkieséssel és ez közvetve a munkavállalók elbocsátásával jár” – fogalmazott Háber Tamás.

Külföldön is negatívan hatott

Példaként említette, hogy New York államban a dohányzás tilalma miatt a vendéglátásban 28 százalékkal csökkent a dolgozók létszáma, 30 százalékkal csökkent a bevétel, 71,5 millió dollárral kevesebb adó folyt be az államkasszába a szektorból. A tilalom bevezetése után Írországban 25-30 százalékkal esett vissza a vendéglátóipari egységek forgalma a dohányzó vendégek eltűnése miatt, s ötezer munkahely szűnt meg az ágazatban.

Mindeközben az érintett országokban csupán egy-két százalékkal csökkent a dohánytermékek forgalma, azaz a rendelet nyomán nem mérséklődött a dohányzás, hanem kiszorult az utcákra és az otthonokba – jegyezte meg.

(piacesprofit.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.