18 milliárdra tehető a magánerdőkben esett kár

A fagykárok mellett az aszály 10-12 milliárd forintos, míg az erdőtüzek eddig 5-6 milliárdos veszteséget okoztak a magánerdőkben. A károk miatt a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége (MEGOSZ) bejelentette, hogy szeretne csatlakozni a Nemzeti Kárrendezési Alaphoz.

MNO
2007. 07. 31. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavaszi fagykárok főként az ország keleti részén érzékenyen érintették a csemetekerteket, a friss telepítéseket és felújításokat, de részben az idősebb erdőket is. Ezt követték a rendkívüli szárazságból és aszályból adódó országos szinten jelentkező károk. Az első becslések szerint mintegy 15 ezer hektár erdőtelepítést és felújítást érintett a rendkívüli szárazság, ami MEGOSZ számításai szerint 10-12 milliárd forintnyi kárt okozott az erdőtulajdonosoknak.

A MEGOSZ adatai szerint az elmúlt napok rendkívüli erdőtüzei során több mint 3 ezer hektár, szinte kizárólag magánerdő semmisült meg részben vagy egészben. A károsodott faanyag értéke és a felújítás költségei együttesen 5-6 milliárd forintra tehetők. Az erdőtörvény előírásai szerint a károsodott faanyag kitermelésének, eltávolításának és a terület felújításának költségei az erdő tulajdonosát terhelik, amit az érintettek már nem tudnak kigazdálkodni.

A MEGOSZ már az erdészeti fagykárokkal kapcsolatban több fórumon is javasolta, hogy az erdőtulajdonosok is csatlakozhassanak a Nemzeti Kárenyhítési Alaphoz, vagy ha ez az uniós előírások miatt nem lehetséges, akkor társfinanszírozások segítségével segítsen az állam a károsultaknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.