A világ hét új csodája: Ázsia és Amerika tarolt

Amíg az ókor hét csodája Európában és a Mediterráneumban állt, addig az újabb korban Ázsia és Amerika építményei elsöprő fölénnyel győztek. Európából csupán a római Colosseum került a hét nyertes közé.

MNO
2007. 07. 09. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2007. év 7. hónapjának 7. napján lezárult az évekig tartó szavazás a világ 7 új építészeti csodájáról. Az ókori világcsodák alapján elindult verseny ötlete Bernard Weber svájci filmkészítő és hobbitúrázó fejéből pattant ki.

A végső győztesek: a kínai Nagy Fal, a római Colosseum, a perui Machu Picchu, a mexikói Chichan Itza piramis, a jordániai romváros, Petra, az indiai Taj Mahal és a riói Megváltó Krisztus szobor.

Interneten, telefonon és levélben is lehetett voksolni a csodákra, először akármelyik, emberi kéz által alkotott, ma is látható építményre, majd az így összegyűlt 200 helyszín közül az utolsó körre 21 maradt. A szavazás világszerte megmozgatta az embereket, polgárok, kormányok, utazási irodák buzdították szavazásra jelöltjüket. Végül 100 millió szavazat érkezett a győztesekre.

A lisszaboni bejelentés alkalmával az est egyik házigazdája, Ben Kingsley amerikai színész szavaival élve: „Most világunk kulturális sokszínűségét ünnepeljük.”

Az újabb kor 7 csodája köréből olyan látványosságok maradtak ki, mint az athéni Akropolisz, a Stonehenge, a Húsvét-szigetek, a spanyol Alhambra vagy a párizsi Eiffel-torony. De nem került be az egykori keresztény templom, a Hagia Sophia sem.

(kitekinto.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.