Áram: versenyt vagy áremelkedést hoz a liberalizáció?

A hazai villamosenergia-piac 2008. január elsejei teljes liberalizációja után a lakosság és a kisvállalkozók maradhatnak a jelenlegi áramszolgáltatójuknál, akik ettől az időponttól egyetemes szolgáltatók lesznek és amelyekre szigorú szabályok lesznek érvényesek – közölte Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter. Fónagy János fideszes országgyűlési képviselő szerint azonban koncepciótlan a koalíció által elfogadott villamosenergia-törvény.

MNO
2007. 07. 02. 10:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múlt hétfőn elfogadott új villamosenergia-törvény (Vet) lényege: versenyt generáló piacot teremt, fokozza az ellátás biztonságát és erősíti a fogyasztóvédelmet – mondta a gazdasági miniszter.

A lakossági fogyasztóknak nem kell új szerződést kötniük a jelenlegi szolgáltatójukkal akkor, ha nem akarnak a szabadpiacra lépni.

Fónagy: Koncepciótlan a koalíciós villamosenergia-törvény

Az MSZP és az SZDSZ által elfogadott villamosenergia-törvény nemcsak az ellenzék, hanem a szakmai szervezetek szerint is teljes mértékben koncepciótlan, előkészítetlen, ráadásul belső jogi ellentmondásokkal terhes. Hasonló a helyzet az ezzel egy időben elkészült, az állami vagyonról szóló törvény tervezetével is, mely lényegében a Magyar Villamos Művek Rt. tulajdonjogának csaknem 25 százalékos privatizációját irányozza elő – áll Fónagy János fideszes országgyűlési képviselő sajtóközleményében.

A nemzeti áramkereskedő MVM Rt. stratégiai fontosságú, mert az erőművekkel korábban megkötött hosszú távú szerződések jogosítottja, amely szerződésekkel egyébként egyáltalán nem is foglalkozik az új villamosenergia-törvény. Az MVM Rt. tulajdonosi jogokat gyakorol a magyar villamosáram-ellátás 46 százalékát biztosító Paksi Atomerőműben, és ugyanebbe a portfólióba tartozik a Mavir, vagyis az ország teljes elektromos hálózata is. Most azonban – többéves parlamenti konszenzus után, az SZDSZ nyomására – a magyar energiaellátás szempontjából meghatározó portfólió privatizációjára készül a kormányoldal. Ez olyan stratégiai vagyon, amelyre az ország biztonságának és az állami kötelezettségek, alapfeladatok szavatolásához feltétlenül szükség lenne. Miután a piac Magyarországon távolról sem kínálati, mert hiány van villamos áramból, várható, hogy a liberalizáció, a „piaci versenyhelyzet„ a közeli jövőben nemhogy díjcsökkenést, hanem jelentős áramdíjemelést eredményez majd.

(TI, OS)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.