A múlt hétfőn elfogadott új villamosenergia-törvény (Vet) lényege: versenyt generáló piacot teremt, fokozza az ellátás biztonságát és erősíti a fogyasztóvédelmet – mondta a gazdasági miniszter.
A lakossági fogyasztóknak nem kell új szerződést kötniük a jelenlegi szolgáltatójukkal akkor, ha nem akarnak a szabadpiacra lépni.
Fónagy: Koncepciótlan a koalíciós villamosenergia-törvény
Az MSZP és az SZDSZ által elfogadott villamosenergia-törvény nemcsak az ellenzék, hanem a szakmai szervezetek szerint is teljes mértékben koncepciótlan, előkészítetlen, ráadásul belső jogi ellentmondásokkal terhes. Hasonló a helyzet az ezzel egy időben elkészült, az állami vagyonról szóló törvény tervezetével is, mely lényegében a Magyar Villamos Művek Rt. tulajdonjogának csaknem 25 százalékos privatizációját irányozza elő – áll Fónagy János fideszes országgyűlési képviselő sajtóközleményében.
A nemzeti áramkereskedő MVM Rt. stratégiai fontosságú, mert az erőművekkel korábban megkötött hosszú távú szerződések jogosítottja, amely szerződésekkel egyébként egyáltalán nem is foglalkozik az új villamosenergia-törvény. Az MVM Rt. tulajdonosi jogokat gyakorol a magyar villamosáram-ellátás 46 százalékát biztosító Paksi Atomerőműben, és ugyanebbe a portfólióba tartozik a Mavir, vagyis az ország teljes elektromos hálózata is. Most azonban – többéves parlamenti konszenzus után, az SZDSZ nyomására – a magyar energiaellátás szempontjából meghatározó portfólió privatizációjára készül a kormányoldal. Ez olyan stratégiai vagyon, amelyre az ország biztonságának és az állami kötelezettségek, alapfeladatok szavatolásához feltétlenül szükség lenne. Miután a piac Magyarországon távolról sem kínálati, mert hiány van villamos áramból, várható, hogy a liberalizáció, a „piaci versenyhelyzet„ a közeli jövőben nemhogy díjcsökkenést, hanem jelentős áramdíjemelést eredményez majd.
(TI, OS)
Így közlekednek a vonatok a hétfő esti vihar után, mutatjuk a részleteket
