Biztosítás: a KDNP figyelmeztette a magáncégeket

Figyelmezteti a KDNP a nyereségérdekelt több-biztosítós egészségügyi rendszerbe beszállni kívánó magáncégeket, hogy kormányváltás esetén megváltozik a helyzetük. A KDNP a nemzeti kockázatközösség talaján álló, egységes egészségbiztosítást akar, és elveti a biztosítás régiókra való bontását. Kökény Mihály szerint a Fidesz elbizonytalanítja a magánbefektetőket az egészségügyben.

MNO
2007. 07. 31. 9:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem árt, ha a több-biztosítós egészségügyi rendszerbe beszállni készülő magáncégek tisztában vannak azzal, hogy politikai változás esetén struktúraváltozás lesz – mondta Surján László a Kereszténydemokrata Néppárt alelnöke, európa parlamenti képviselő keddi budapesti sajtótájékoztatóján.

A KDNP minden olyan garanciát elutasít, ami a magántőke számára a hasznot biztosítaná – hangsúlyozta Surján László. Hozzátette: a tisztánlátás érdekében követelik, hogy ne csak a szerződések végleges szövegét, hanem a tervezeteket is hozzák nyilvánosságra. Szerinte a mára elveszett bizalmat így lehetne helyreállítani.

A politikus hangsúlyozta: a KDNP a nemzeti kockázatközösség talaján álló, egységes egészségbiztosítást akar, és elveti a biztosítás régiókra való bontását. Ez utóbbit Surján László azzal indokolta, hogy a kisebb kockázatközösség kevesebb beavatkozást tud befogadni, ám az adminisztratív költségek nőnek. Fontos elemként hozzátette: csökken a szabad orvosválasztás esélye.

A kereszténydemokraták alelnöke úgy vélte, hogy az egészségügyben az elmúlt egy évben történt átalakítások, változások azt mutatják: a kormány hadat üzent a szegényeknek, az intézkedések a szegényebb népréteg kárára történnek. Példaként a vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetését említette, amely megfogalmazása szerint „regresszív adó„, hiszen a szegények jövedelmének nagyobb hányadát viszi el, mint a tehetősekét.

A KDNP számára elfogadhatatlan a forráskivonás az egészségügyből. Surján László ezt a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2004. évi, az egészségügy kiadásairól szóló adataival támasztotta alá, amely szerint 24 vizsgált ország közül Magyarország a 18. helyen áll. A sajtónak átadott adatsor szerint Magyarország Portugália mögött áll, hazánkban csaknem feleakkora az egy főre jutó egészségügyi kiadás, mint a déli országban. Magyarország Dél-Koreát, Csehországot, Szlovákiát, Mexikót, Lengyelországot és Törökországot előzi meg.

Kökény: nincs szó több-biztosítós rendszerről

Kökény Mihály, az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának szocialista elnöke kedden úgy fogalmazott: nincs szó több-biztosítós rendszerről. Továbbra is jövedelemarányos befizetés és szükségletarányos ellátás lesz. Hozzátette: ez egy egységes egészségbiztosítási rendszer, ahol a törvény a járulék mértéket meghatározza, és amelyben pénztárak működnek majd. A pénztárakban az állam lesz a többségi tulajdonos, és kisebbségi tulajdonrészt szerezhetnek benne magánbefektetők.

A bizottsági elnök kiemelte: a magántőkére, ha kisebbségben is, azért van szükség a pénztárakban, hogy hatékonyabb és ésszerűbb forrásfelhasználás valósulhasson meg. Kökény megjegyezte: az egészségbiztosítási rendszer átalakításában partnerséget vállalni szándékozó magánbefektetőknek senki, semmilyen garanciát nem adott. Kökény szerint a Fidesz folyamatosan bizonytalanítja el a magánbefektetőket az egészségügyben. Közölte azt is: szó nincs arról, hogy a szegények kiszorulnak a rendszerből.

A koalíció változtatott a profitorientált biztosítók eddig használt megnevezésén, amióta az OVB júliusban átengedte a több-biztosítós rendszerről szóló népszavazási kezdeményezést. A szocialisták a kifejezést „térségi felelősséget viselő egészségpénztárra” cserélik.

(MTI, MNO, hirtv.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.