Kónya-Hamar Sándor az EP kulturális és oktatási szakbizottságában tíz pontban cáfolta az általa „propagandaszólamoknak” nevezett állításokat, amelyek szerint a BBTE multikulturális és többnyelvű lenne.
Az RMDSZ-es képviselő korábban két másik megbízott képviselőtársával, Kelemen Atillával és Szabó Károllyal együtt írásbeli nyilatkozatban szorgalmazta az önálló Bolyai állami magyar tudományegyetem újraindítását.
Emlékeztettek arra, hogy a magyar tannyelvű Bolyai Egyetemet 1959-ben, a kommunista rendszer idején számolták fel, összevonva azt a román tannyelvű Babes Egyetemmel. Hangsúlyozták, hogy Románia következetesen megtagadja a magyar állami egyetem helyreállításának lehetőségét, az oktatási intézmény román vezetősége pedig az egyetemi autonómiára hivatkozva elutasítja a magyar karok felállítására vonatkozó kérést.
A politikus úgy véli: az intézményen belül korlátozott a magyar oktatás, nem felel meg a közösség elvárásainak. Az intézmény gyakorlata ellentmond önnön működésrendjének. Szerinte a sokat hangoztatott többnyelvűség sem igaz, hiszen a hivatalos dokumentumok, diplomák kizárólag román nyelven készülnek, sőt némely rovat a honlap magyar nyelvű változataiban is csak román nyelvű információt tartalmaz. Maga az egyetem megtévesztő információt nyújt a saját maga által biztosított anyanyelvi oktatásra vonatkozóan – olvasható az érvek között. A politikus szerint a román többségű szenátus minden szakirányú magyar kezdeményezést következetesen leszavaz.
A BBTE rektori hivatala szerint az RMDSZ ismét kampánytémának használja a kérdést. A rektori hivatal egyebek között hangsúlyozza: a kolozsvári felsőoktatási intézménybe több mint tízezer magyar diák jár, közülük bárki tanulhat magyarul, ha akar. A rektor szerint a BBTE által megvalósított multikulturalizmust Európában modellértékűnek tekintik. A rektori hivatal nyilatkozatában tájékozatlannak minősíti Kónya-Hamar Sándort, akit be akar perelni hazugság és hamis információk terjesztése címén.
(MTI)
Donald Trump és Benjamin Netanjahu munkavacsora keretében tárgyal
