Az FDA még 2005 novemberében tette közzé a paradicsommal kapcsolatos álláspontját, amit most a július 10-én a Journal of the American Cancer Institute című szaklapban megjelent tanulmányával megerősített. Az FDA lényegében az összes daganatféleségre külön-külön kitérve cáfolja a likopén hatásosságát – így az FDA szerint nem előzi meg sem a prosztata, sem a petefészek, sem a gyomor, sem a hasnyálmirigy, sem a tüdő, sem az emlő, sem a méhnyak, sem pedig a vastagbél daganatos megbetegedését.
Az FDA 2005. novemberi állásfoglalásában a következőképpen fogalmaz: „Nincs hitelt érdemlő tudományos bizonyíték, amely érdemben alátámasztaná a likopén mint daganatmegelőző szer hatékonyságát akár mint valamely élelmiszer része, akár mint étrend-kiegészítő„. Az FDA azért adta ki az állásfoglalást, mert egy táplálék-kiegészítőket gyártó vállalat a szakvéleményét kérte.
„Az FDA most mintegy nyomatékosította álláspontját” – fogalmazott Paul Coates, az FDA táplálék-kiegészítőkért felelős osztályának vezetője. A szaklapban megjelent elemző tanulmányban az FDA több mint 130 likopénnel foglalkozó korábbi vizsgálat eredményeit tekintette át. Az FDA végkövetkeztetése: „Nincs elég bizonyíték arra, hogy a paradicsom fogyasztását rákmegelőző céllal javasoljuk az amerikaiaknak„.
(stop.hu)
Világhatalom adhat háttértámogatást Oroszországnak
