Ion Sandu, a román Országos Meteorológiai Intézet igazgatója mutatta be a kormánynak azt a légáramlatok alapján végzett modellezést, amely a légi szennyeződés terjedésének lehetséges útvonalait próbálja megbecsülni. Ez mutatta ki, hogy a legpesszimistább változat esetén a szennyezés (a román média „felhőt„ említ, de hivatalos források szerint nincs szó felhőről) érintheti Magyarország „sarkát”. Ugyanakkor az ukrán rendkívüli helyzetek minisztériumának válaszára hivatkozva Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője kijelentette: nem jelent semmiféle veszélyt Magyarországra az ukrajnai vasúti baleset.
Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök, Eugen Nicolaescu egészségügyi és Korodi Attila környezetvédelmi miniszter egyaránt nyugalomra intette a lakosságot, hangsúlyozva, hogy a balesetnek nem lesz Romániára nézve káros környezeti hatása, legfeljebb akkor, ha a légáramlatok rendkívül kedvezőtlenül változtatnak irányt.
Az ukrán hatóságok azután rendeltek el vegyi riadót, hogy hétfő este a Lemberg (Lviv) megyei Buszk körzetében felborult egy sárga foszfort szállító vasúti szerelvény több vagonja, és hat tartálykocsi kigyulladt. Az egyik vagonból szivárogni kezdett a foszfor, majd meggyulladt, a tűz pedig átterjedt a szomszédos tartályokra. A szennyezés a foszfor égésével került a levegőbe.
A baleset következményei mintegy kilencven négyzetkilométeres körzetet érintettek, 14 település került veszélybe. A környékről 800 embert telepítettek ki.
(MTI)
Orbán Viktor: Kijevnek el kell fogadnia, hogy nem ők mondják meg, mit gondoljanak a magyar emberek
