Elmarad a gázháború

A Die Presse úgy értesült, hogy Moszkva másfél milliárdos hitele egyelőre megakadályozta, hogy a Gazprom elzárja a fehéroroszországi gázcsapokat. A Frankfurter Allgemeine Zeitung kijelenti, érdemes figyelni, kit jelölnek a pártok 2009-ben köztársasági elnöknek, mert ebból akár következtetni lehet a leendő szövetségi kormány összetételére.

2007. 07. 31. 7:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (presse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Jens Hartmann Másfél milliárd dolláros földgázhitel Fehéroroszországnak című cikkében a Minszk és a Gazprom birkózásával foglalkozik.

Fehéroroszország pénzügyi nehézségeit kívánja enyhíteni az Oroszország által nyújtott másfél milliárd dolláros hitel. Ebből a hitelből kell a minszki kormánynak a Gazprommal szemben meglévő adósságait kiegyenlítenie. E hitellel sikerült elhárítani a fehéroroszországi szállítások leállításának veszélyét, bár a részletekről még vitatkoznak a felek.

A gázcsapok esetleges elzárása hatást gyakorolt volna Nyugat-Európára is. Fehéroroszország az energiahordozók egyik legfontosabb tranzitállama Oroszország és az EU között. Ezen államon keresztül fut az orosz gázexport negyede, ami 2006-ban 161,5 milliárd köbméter földgázt jelent.

Fehéroroszország július 23-án esedékes, 500 millió dolláros gázszámláját képtelen volt kifizetni. Az adósságcsapdát elkerülendő, Alexander Lukasenko minszki elnök februárban Moszkvában jelentős hiteleket kért. Az orosz állami Duma ősszel dönthet a hitel megítéléséről.

A 1,5 milliárd dollár, melyet a földgázimport támogatására szánnak, vélhetően nem sokáig fog kitartani. Szakértők szerint Minszk már az év végéig 1,2-1,5 milliárd dolláros adósságot fog felhalmozni a Gazprommal szemben. Egyelőre csak találgatnak arról, mi történik ezután. Amióta Oroszország nem hajlandó tovább támogatni a fehérorosz tervgazdaságot, azóta Minszk pénzügyi helyzete rendkívül feszült.

A hitel vélhetően rövid távon stabilizálja a Lukasenko rezsimet. A súlyos gazdasági problémákkal küzdő minszki rezsim felszólította a lakosságot, hogy takarékoskodjon a földgázzal, s időközben már átállították pl. a gabonaszárítókat fatüzelésűre.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Günter Bannas Játékosnak és stratégáknak című cikkében foglalkozik a köztársaságielnök-választás mögött meghúzódó játszmákkal.

Kurt Beck SPD elnök még egyszer hangsúlyozta, pártja jövő ősszel tárgyal a leendő köztársaságielnök-jelölt személyéről. Magára a választásra 2009 májusában kerül sor – röviddel az EP voksolás és néhány hónappal a Bundestag választások előtt. A pártok között általános a vélemény, a szövetségi elnökválasztás már jelzés lehet a tekintetben, milyen koalíciót alakítanak a Bundestagban a választások után. Hasonló volt a helyzet 1969-ben. Az akkori elnökválasztásokra szintén a nagykoalíció idején került sor. Akkor állt össze az SPD és az FDP, hogy Gustav Heinemannt (SPD) szövetségi elnökké válassza – Gerhard Schröderrel, a CDU/CSU jelöltjével szemben. (Aki nem volt rokona az SPD kancellárnak – a szerk.) A két párt végül az 1969-es szövetségi választások után is folytatta az együttműködést, véget vetve ezzel a nagykoalíciónak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.