Levélben fordultunk az Egészségügyi Minisztériumhoz, és kértük, hogy változtassanak a szabályozáson, mert méltánytalannak tartjuk, hogy az emelt összegû vizitdíjnak csak egy része marad a szolgáltatóknál – jelentette ki lapunknak Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Hozzátette, választ eddig még nem kaptak. Mint ismert, bizonyos esetekben nem háromszáz, hanem hatszáz, illetve ezer forintos napidíjat kell fizetni a betegeknek például akkor, ha beutaló nélkül vettek igénybe beutalóköteles szakrendelést, vagy ügyeleti idõben keresték fel az orvost, de valójában nem volt szükségük sürgõsségi ellátásra. Õk hiába fizettek többet, a szolgáltatók ebbõl az összegbõl is csak háromszáz forintot tarthattak meg, a többit elvonta az egészségbiztosító.
– Sokak számára csak most derült ki, hogy az emelt összegû vizitdíj egy részét elvonja a biztosító. Õk csak a finanszírozásuk alaposabb áttekintésekor szembesültek a gyakorlattal – tette hozzá a kórházszövetség elnöke. Varga Imre, a járóbeteg-szakrendelõket képviselõ Medicina 2000 vezetõje is értetlenségét fejezte ki, mondván: korábban az egészségügyi vezetõk mindegyike úgy nyilatkozott, hogy a vizitdíj egésze a szolgáltatóknál marad. Mi is jeleztük a problémát a szakminisztériumnak, választ azonban nem kaptunk – szögezte le. Molnár Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) fõosztályvezetõ-helyettese arról tájékoztatta lapunkat: az emelt összegű vizitdíj részleges térítési díjnak minõsül, amely csökkenti a finanszírozást.
Kétszer ugyanis nem finanszírozható ugyanaz a tevékenység. Hozzátette, a szóban forgó összeg nem jelentős tétel, az összességében beszedett vizitdíjnak, illetve kórházi napidíjnak körülbelül 1,5-2 százalékát teszi ki. Az Egészségügyi Minisztérium lapunk kérdésére – miszerint terveznek- e változást ebben a szabályozásban – úgy reagált, hogy a tárca célja a betegút hierarchiájának betartása mind a beteg, mind pedig az intézmény szempontjából. Az emelt összegű vizitdíj a bevételek szempontjából csupán néhány százalékot tesz ki.
- A szolgáltatók egyébként júliustól az eddiginél valamivel nagyobb összegtől esnek el, bizonyos esetekben ugyanis hatszáz forintról ezer forintra nőtt az emelt összegű vizitdíj. Eközben a háziorvosok arra hívták fel a figyelmet, hogy nincs gazdasági és személyzeti kapacitásuk a vizitdíj beszedésére – mondta el Kertai Aurél, a Magyar Orvosi Kamara átalakuló háziorvosi szekciójának volt elnöke az Inforádió Aréna című műsorában. Hozzátette, a vizitdíj beszedése a sok papírmunka, a pénzkezelési és nyugtaadási előírások miatt jelentősen lassítja az orvosi munkát.
Zivkovics Natália

Azahriah botrányos kijelentése, több millió embert nevezett értelmileg visszamaradott véglegénynek