A fogyasztóvédelmi eseti bizottság legutóbbi ülésén meghallgatta a mobiltelefon- és kábelszolgáltató vállalatok képviselőit. Alexa György, a testület szocialista elnöke elmondta: a hűségnyilatkozatok jelentősége a piaci verseny erősödésével az utóbbi években megnőtt, szabályozásuk pedig hiányos. Az eseti bizottság adatai szerint az elektronikus hírközlési szolgáltatóknál az előfizetői szerződések 70–95 százaléka hűségnyilatkozattal terhelt.
A jogszabály-módosítást kezdeményező szocialista képviselők túlzásnak tartják, hogy a mostani gyakorlat szerint a hűségnyilatkozat egy-két éves időtartamra szól. A mostani javaslat legfeljebb 6 hónapos időtartamra tenné lehetővé ezeket a szerződéseket.
A szocialista beterjesztésben szerepel, hogy a fogyasztó következmények nélkül is felmondhatja a szolgáltatást a hűségnyilatkozat időtartama alatt abban az esetben, ha a szolgáltató egyoldalúan és lényegesen módosítja a szerződést. Változást jelentene, hogy a hűségnyilatkozat határidejének meghosszabbításához szerződésmódosításra lenne szükség. A jelenlegi gyakorlat az, hogy visszajelzés hiányában automatikusan meghosszabbodik a hűségnyilatkozat időtartama.
Alexa György hangsúlyozta, hogy a törvény módosítását a piaci verseny szempontjából is szükségesnek látják. Ha a szolgáltatók hosszabb időre szerződésekkel magukhoz kötik a fogyasztók jelentős részét, az kihat a piac működésére, és akadályozza a szolgáltatóváltást, az új szolgáltatók piacra lépését. Kérdésre válaszolva az eseti bizottság elnöke elmondta, hogy már beadták a módosításra vonatkozó javaslatot, amely várhatóan ősszel kerül a parlament elé.
A Fidesz egyetért
Koszorús László, a fogyasztóvédelmi eseti bizottság fideszes alelnöke hétfői sajtótájékoztatóján azt mondta: a Fidesz támogatja az MSZP javaslatát, de sajnálja, hogy a szocialisták nem egyeztettek a módosító indítvány beadásáról annak ellenére, hogy a fogyasztóvédelmi eseti bizottságban előzetesen megállapodtak arról, közösen adnak be módosítót.
Mint mondta, az elmúlt öt évben a Gyurcsány-kormány elhanyagolta a fogyasztóvédelem területét, így most örülnek minden ilyen kezdeményezésnek. A fideszes képviselő hangsúlyozta: a mobilszolgáltatók és a fogyasztók közötti kapcsolatot a hűségnyilatkozatok és az egyoldalú szerződésmódosítások miatt a parlamentnek felül kell vizsgálnia, ugyanis háromból két szolgáltató nem jelzi a fogyasztónak, ha lejár a hűségnyilatkozata.
Hozzátette: az eseti bizottság foglalkozik majd a kábelszolgáltatókkal is, hiszen itt hasonló problémákkal találkozhat a fogyasztó.
(MTI)
Latorcai Csaba: A kormány segítene Budapestnek
