-Mindegyik csatlakozásra váró ország komoly erőfeszítésekkel igyekezett megfelelni a követelményeknek, most pedig mindegyikben láthatunk egyfajta fáradtságot, ráadásul időről időre komoly belpolitikai konfliktusok alakulnak ki, amelyeknek a magyar kisebbségi közösségek politikai szervezetei is óhatatlanul szereplőivé válnak. A következmények a kisebbségpolitika terén is közvetlenül érezhetőek – mondta Göncz Kinga a Népszava című napilapnak.
Azzal, hogy egy ország az EU tagja lett, elvállalta azt az értékrendet, melynek részei az emberi, köztük a kisebbségi jogok is – mutatott rá a külügyminiszter.
A felvidéki magyar diáklány és az erdélyi magyar politikus ügyével kapcsolatos magyar fellépésről a diplomácia vezetője azt mondta: Malina Hedvig ügyét napirenden tartja Magyarország, és az eljárás menetéről folyamatosan tájékozódik a szlovákoknál. A diáklány igazi érdeke az, hogy jogállami keretek között őt igazoló döntés szülessék a bíróságon, és ugyanez az érdeke a szlovákiai magyar közösségnek is. Az egyes romániai magyar politikusok ellen megfogalmazott vádakban azonban közvetlenül is felmerül az etnikai diszkrimináció gyanúja, ez ellen pedig határozottan fel kell emelni a szavát Magyarországnak – tette hozzá.
A magyarországi és a határon túli pártok közötti kapcsolatra vonatkozó kérdésre Göncz Kinga azt mondta: jó lenne, ha a hazai politika valamennyi szereplője tartózkodna a határon túli magyar közösségek befolyásolására, megosztására irányuló törekvésektől, ezek a szervezetek nem a magyarországi politika, illetve a Fidesz vagy bármely más magyarországi párt meghosszabbított nyúlványai.
A kormány számára egyértelmű, hogy nem lehet helyettük cselekedni és nem szabad rájuk közvetlen befolyást gyakorolni – tette hozzá.
MTI

Támadnak a darazsak: ezek a legfontosabb tudnivalók