Gőzerővel toborozza a magáncégeket Horváth Ágnes

Az új, most körvonalazódó egészségbiztosítási rendszerben 2008 a „toborzás" éve lesz, 2009. január 1-jén megszűnik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár – mondta el Horváth Ágnes egészségügyi miniszter. A Fidesz, ha kormányra kerül, megszünteti az egészségügy privatizációját.

MNO
2007. 07. 07. 11:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervek szerint 5–8 biztosító nemzetközi pályázat útján léphet be a magyar piacra, és 2008-ban kezdődhet meg a társaságok részéről az ügyfelek „toborzása„ – mondta el Horváth Ágnes egy tájékoztatón. Ha valakinek egy év alatt sem sikerül társaságot választani, ő sem marad biztosító nélkül. Az így „kimaradók” területi sorsolás alapján kerülnek biztosítókhoz. Nyitott kérdés még az, hogy a lakosság egy részének ilyetén való „szétosztásánál„ figyelembe kell-e venni, hogy melyik biztosítónál már hányan biztosítottak – fejtette ki az egészségügyi miniszter.

Horváth hozzátette: a biztosítottak után a társaságok korrigált fejkvótát kapnak, amit kor, nem, betegség és esetleg lakóhely szerint osztanak szét. A lakosság azonban egy évben egyszer – ha úgy gondolja – társaságot válthat. A biztosítók szerződnek az egészségügyi ellátókkal, de azt a társaság dönti el, hogy melyik intézménnyel köt szerződést. Ennek következtében megszűnik az intézmények által sokat kifogásolt teljesítményvolumen-korlát, amely jelenleg megszabja, hogy egy intézménynél mennyi beteg látható el szakmacsoportonként.

Az állam szabályozni kívánja a biztosítók működési költségét (beleértve a reklámköltséget is), a nyereségét és az állampolgárok által befizetett járulékmértéket is, amely nem emelkedhet az új egészségbiztosítási rendszerben. Ezen kívül minden társaságnak szavatoló tőkét kell képeznie (a jegyzett tőke mellé), amelyből pótolja a működésből adódó esetleges veszteséget.

Az ellátásokat magában foglaló biztosítási csomagnál – amely alatt a jelenleg társadalombiztosításban elérhető szolgáltatásokat kell érteni – kevesebbet nem kínálhat egy biztosító – állította Horváth Ágnes.

A Fidesz megszünteti az egészségügy privatizációját

Az egészségbiztosítási piac megnyitása nem az ellátás színvonalának növelését eredményezi, nem a magyar emberek gyógyítását, hanem a globális tőkét szolgálja – reagált Horváth szavaira Pesti Imre (Fidesz), az Országgyűlés egészségügyi bizottságának tagja. A magánbiztosítók megjelenésével az egészségügyi ellátás nem jog, hanem egyesek kiváltsága lesz – írta közleményében.

Aki szegény, még szegényebbé válik, kiszorul az ellátórendszerből, és nem lesz lehetősége az egészségügyi ellátórendszerbe való visszatérésre – hangsúlyozza a képviselő. Pesti kifejtette: „A versengő több-biztosítós rendszer drágább lesz, több járulékot kell fizetnünk. A magántőke bevonásával újabb kórházak zárnak majd be, és több hónapos, többéves várólisták lesznek. A profitorientált több-biztosítós modell mindenütt a világon az egészségesekért és a gazdagokért folytatott verseny.”

A Fidesz minden lehetséges módon fellép az ellen, hogy a magyar egészségügy üzleti és profitérdekek kiszolgáltatottjává váljon. Amint újra polgári kormány alakul Magyarországon, a Fidesz egyik első intézkedése lesz az egészségbiztosítás privatizációjának megszüntetése, és a közösségi felelősségvállaláson, szolidaritáson alapuló nemzeti egészségbiztosítás megteremtése – olvasható Pesti Imre közleményében.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.