Kállai Ernő a posztjáról tizenkét év után leköszönt Kaltenbach Jenőt váltotta, akinek megbízatása június 30-án járt le. Az új kisebbségi ombudsman személyében először lépett hivatalba az Országgyűlés által megbízott roma származású tisztségviselő.
Az országgyűlési biztos hivatalba lépésekor elsőként a Magyar Távirati Iroda tudósítójának adott interjút. A politológusi és tanári diplomával is rendelkező Kállai Ernő elmondta, hogy bár első hete még a hivatal Szervezeti és Működési Szabályzatának és munkatársainak megismerésével zajlik, legelső munkanapján levelet ír a 13 országos kisebbségi önkormányzat elnökének, hogy hivatalában találkozóra invitálja a kisebbségi vezetőket. „A találkozót követően én szeretném meglátogatni őket” – mondta.
Az ombudsman – aki megválasztásáról korábban azt nyilatkozta: „ez üzenet a roma integráció számára, és azt jelenti, hogy a romák számára is van esély a felemelkedésre„ – hangsúlyozta: hatéves megbízatása alatt valamennyi kisebbség érdekét egyaránt képviselni fogja, ezért baráti kezet nyújtva kívánja kialakítani a közös kapcsolatokat, mert – meggyőződése szerint – kisebbségi ügyekben együttműködésre, konszenzusra van szükség.
Arra a kérdésre, hogy jelenthet-e közös munkájukban feszültséget az, hogy a kisebbségi önkormányzatok – a cigányokat kivéve – más személyt ajánlottak ombudsmannak az államfő figyelmébe, úgy válaszolt: „ezen már túlléptem, új, tiszta lappal indulok”.
Mint mondta, kedden levélben keresi meg Sólyom László köztársasági elnököt, a házelnököt és a parlamenti pártok elnökeit, frakcióvezetőit, kérve, hogy az Országgyűlés a következő években határozottabb munkával próbáljon előrelépni a kisebbségi ügyekben. A legsürgetőbbnek a kisebbségek parlamenti képviseletének megvalósítását említette.
A megválasztása óta eltelt idő alatt szakemberekkel konzultált azoknak a programoknak a kidolgozásáról, amelyeket hatéves megbízatása idején kíván megvalósítani – mondta.
Az új kisebbségi ombudsman – aki nem tervezi, hogy nyári szabadságra menjen – az MTI-nek azt mondta: mint általában, „az élet írja a forgatókönyvet„, ezért már az első alkalommal tartott értekezletén jelezte munkatársainak, hogy a Hevesen két héttel ezelőtt történt rendőr-roma konfliktusról szeretne tájékozódni, elemezni az esetet, és a rendelkezésére álló lehetőségek felhasználásával kivizsgálni „az egymásnak feszülő két álláspontot”.
Kállai Ernő megbízatása idejére szünetelteti munkaviszonyát a Magyar Tudományos Akadémián, ahol társadalomkutatóként és jogászként az Etnikai-Nemzeti Kisebbségkutató Intézet romológiai kutatócsoportját vezette. A váci Apor Vilmos Katolikus Főiskolán átadta a tanszékvezetést, néhány alkalommal viszont tanít majd abban az intézményben, amelyben az országban elsőként hozta létre a roma nemzetiségi óvodapedagógus és tanító szakot. Ezzel együtt nem kíván kivonulni a tudományos életből, továbbra is ír publikációkat, végez kutatásokat és tart előadásokat – jegyezte meg.
Az ombudsman hivatalába egyetlen „bizalmi„ munkatársat vitt magával, László Boglárkát, aki korában a BKV Zrt.-nél dolgozott, és aki a hivatalban megüresedett titkárságvezetői posztot fogja ellátni.
Kállai Ernő kijelentette: munkatársai közül mindenkinek bizalmat szavaz. „Szakmai körökben azt hallottam, hogy nagyon jó szakemberek dolgoznak ebben a hivatalban” – tette hozzá.
A 38 éves, kétgyermekes ombudsman frissen festett irodájába csak néhány könyvet kíván átvinni korábbi munkahelyéről, a falra pedig édesapja festményeiből helyez el néhányat. Íróasztalán néhány apróbb személyes tárgy között lesz az a kő is, amelyre óvodás kislánya két hatalmas szemet festett, hogy azon keresztül kísérje figyelemmel édesapját, amíg munkaidejét tölti.
Kállai Ernőt 326 igen szavazattal, 14 ellenében június 11-én választotta meg az Országgyűlés.
MTI
Latorcai Csaba: A kormány segítene Budapestnek
