Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap Peter Bognar A magyarok a világ egyik legelégedetlenebb nemzete című cikkében a Gyurcsány-kormány egy esztendejével foglalkozik.
Egy esztendővel az újraválasztását követően a szakértők és a lakosság véleménye lesújtó Gyurcsány Ferencről. A kormányfő, valamint a szocialisták megítélése a mélypontra jutott.
A szocialisták koalíciós partnere, az SZDSZ ma képtelen lenne átlépni az ötszázalékos parlamenti küszöböt. Stumpf István, a Századvég Intézet vezetője úgy fogalmazott: „Magyarországon hatalmas a szakadék a politikai osztály és a választók között.” Ezért legfőképpen Gyurcsány Ferenc a felelős, aki hírhedt tavalyi hazugságbeszédében bevallotta, félrevezette a választókat. „A szocialisták ezzel bebizonyították, minden eszközt elfogadhatónak tartanak, hogy kormányon maradjanak” – vélekedik Stumpf.
Ennek a számláját a magyarok fizetik majd. 2006-ban a magyarországi költségvetési hiány a GDP 9,2 százalékára növekedett, ami az unión belül negatívrekordnak számít.
A rossz közvélemény-kutatási adatok hatnak a koalíciós klímára. Gyurcsány pozíciója pártján belül is egyre inkább inog. Amíg kezdetben még a „baloldal reménységének” tartották, ma már „bukott politikusnak” számít. Stumpf szerint: „A szocialisták Gyurcsányt ma már inkább tehertételként tartják nyilván, mint a jövő politikusaként.”
Kornai János bírálta a mindent elborító reformdübörgést. Az ismert közgazdász hiányolja, hogy a rövid távú takarékossági lépések felülírják a hosszú távú reformlépéseket. Kornai figyelmeztetett arra is, hogy úgy tűnik, a kormány reformpolitikájából hiányoznak a világos célok.
Tölgyessy Péter politikai elemző is legfeljebb reformszilánkokat lát és úgy véli, hogy a rossz kormányzati politika jelentősen befolyásolja a magyarok hangulatát. „Mára a világ egyik legelégedetlenebb nemzete lettünk”.
Wirtschaftsblatt (wirtschaftsblatt.at)
Az osztrák gazdasági lap Elmar Hillebrand Mol: A magyar kormány megosztott az ÖMV-ajánlat ügyében című írásában a budapesti koalíciós vitákkal foglalkozik.
Néhány nappal ezelőtt még úgy tűnt, hogy a koalíciós pártok egy emberként álltak a miniszterelnök mögött, aki meg kívánja akadályozni, hogy az ÖMV felvásárolja a Molt. Mára láthatóak ebben a kérdésben az első koalíciós szakadások. Kóka János a két konszern közötti párbeszédet szorgalmazza.
A Mol mögött felsorakozó politikai támogatás az elmúlt napokban tényleg tiszteletet parancsoló volt, amennyiben a vállalat függetlenségének megvédéséről volt szó. Gyurcsány Ferenc világossá tette, hogy kormánya az ÖMV Mol-felvásárlási akcióját ellenséges cselekedetnek tartja. Ezt az álláspontot kérdőjelezte meg Kóka János SZDSZ-elnök, gazdasági miniszter. Kóka inkább a két konszern ügyében az egyenlő felek közötti tárgyalást támogatja.
Kóka ugyanakkor hozzátette, hogy nem érdekelt egy államilag ellenőrzött vállalat átvételi kísérletében.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin Fillon, a francia miniszterelnök teljes foglalkoztatottságot akar 2012-ig című cikkében ismerteti a párizsi kormányfő kormányzati céljait.
A nemzetgyűlés tegnap este 321 szavazattal, 224 ellenében bizalmat szavazott a Fillon-kabinetnek és az új kormányprogramnak. François Hollande, a szocialisták vezetője Fillon javaslatait „igazságtalannak és gazdasági értelemben értelmetlennek” nevezte.
2012-ig terjedő kormányzati ciklusa legfontosabb céljának Fillon a teljes foglalkoztatottságot nevezte. Ennek érdekében „új növekedésre” van szükség – mondta a polgári UMP politikusa programbeszédében. A miniszterelnök tervezi a politikai intézmények „leporolását”, valamint jelentősen növelni kívánja az oktatás és kutatás támogatását – a francia főiskolák számára ötmilliárd eurónyi pluszbefektetést ígért.
Teljesen máshogyan beszél nyilvánosan és a magánbeszélgetéseiben Magyar Péter a nyugdíjasokról