Hihetetlen, de több mint háromszáz éves hangszeren játszik a híres magyar hegedűművész

Vasárnap este 18 órakor a Zeneakadémia nagytermében tartja Gaudeamus hangversenysorozatának idei első koncertjét a Szent István Filharmonikusok. A hangverseny különlegessége, hogy a közönség nemcsak Baráti Kristóf nagyszerű vezényletében és hegedűjátékában gyönyörködhet, hanem megcsodálhatja az 1703-ban készült hegedűjét is, melyet a chicagói Stradivari Alapítvány bocsátott a művész rendelkezésére. A koncerten közreműködik Szűcs Máté brácsaművész.

2024. 11. 16. 18:07
hegedű
Baráti Kristóf hegedűművész Fotó: Marco Borggreve
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az esten Wolfgang Amadeus Mozart Esz-dúr Sinfonia concertante és Pjotr Iljics Csajkovszkij V. (e-moll) szimfóniája hangzik el. Mozart huszonkét éves korára jócskán kinőtt a csodagyerek szerepéből, megjárta Mannheimot és Párizst, ahol nagyszerű zenészek, kitűnő zenekarok inspirálták, csak a lehetőség hiánya kényszerítette arra, hogy visszatérjen a hercegérsek szolgálatába az „ostoba és gyűlöletes” Salzburgba. Esz-dúr Sinfonia Concertantéja utazásai során szerzett tapasztalatainak bűvöletében íródott 1779-ben. A zenemű igazi kifinomult kettős verseny: a hegedű és brácsa párbeszédét szokatlanul változatos zenekari szólamok kísérik, az erőteljes zenei kontrasztokban egyértelműen felfedezhetjük a virtuóz játékosairól, szenvedélyes előadásairól híres mannheimi zenekar hatását. A bensőséges érzéseket tükröző első tétel elégikus andantéhoz vezet, a szívszorító kromatikus harmóniák végül egy ünnepélyes és gyors harmadik tételben oldódnak fel. A szorongást és vágyakozást, a nagy ívű éneklő melódiákat és elfojtott gondolatokat a romantika időszaka kibővült zenei eszköztárával még érzékletesebben ábrázolja.

hegedű
Baráti Kristóf különleges hegedűn játszik november 17-én a Zeneakadémián. Fotó: Marco Borggreve

Baráti Kristóf egy 1703-ban készült hegedűn játszik

Csajkovszkij ötödik szimfóniája a klasszikus négytételes formát követi, gyors tételei keretezik a nagy ívű éneklő dallamokból építkező andante cantabilét és idilli szépségű keringőjét.

Alig észrevehető, hogy a különböző tételeket egy közös mottóval kapcsolja össze: a klarinétokon mintegy gyászindulóként induló dallam a harmadik tételben igazi romantikus alakot ölt: haláltánccá lényegül át, mígnem az utolsó tételben, a darab során először dúrban szólal meg, győzelmi indulóvá válik.

Szűcs Máté 2003 óta kizárólag szólóbrácsásként dolgozott öt különféle nemzetközi zenekarban, majd 2011 és 2018 között a Berlini Filharmonikusok első szólóbrácsása volt. A genfi Zeneakadémia brácsaprofesszora 2018 óta, emellett világszerte koncertezik szólóban és kamarazenészként. A Pécsi Tudományegyetem Zeneművészeti Karán tanít 2020-tól.

Baráti Kristóf generációjának egyik legkiemelkedőbb magyar hegedűművészeként rendszeresen fellép idehaza a legnagyobb zenekarokkal, szólóban és kamarazenészként is. Nemzetközileg is elismerik mint rendkívüli színvonalú, hatalmas expresszív skálával és kifogástalan technikával rendelkező művészt. Várdai Istvánnal együtt a Kaposvári Nemzetközi Kamarazenei Fesztivál művészeti vezetője 20215-től. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára.

Az utóbbi években egyre gyakrabban karmester-hegedűművészként is részese a zenei életnek. 

A hangversenyre látogatók Baráti Kristóf nagyszerű vezényletében és hegedűjátékában gyönyörködhetnek, valamint megcsodálhatják az 1703-ban készült hegedűjét is, melyet a chicagói Stradivari Alapítvány bocsátott a művész rendelkezésére.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.