Kenedi János vezeti a kormány ügynökügyes bizottságát

Döntött a kormány a koalíciós megállapodás kiegészítésében rögzített független szakértői bizottság felállításáról, amely az „ügynökügyben" az iratátadás törvényben szabályozott eljárásának teljesítését elemzi és értékeli – közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő. Balsai István fideszes képviselő a kormányszóvivői bejelentésre reagálva elmondta: öt év alatt nem tett semmit a kormány a szükséges iratok átadásával kapcsolatban.

MNO
2007. 07. 18. 15:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Daróczy bejelentette azt is, hogy Gyurcsány egyelőre csak a bizottság elnökét, Kenedi János történészt kérte fel, a hat bizottsági tag nevét néhány nap múlva jelentik be.

A kormányszóvivő közölte, hogy a bizottság az összes olyan kérdéssel foglalkozik, és ha szükséges, jogszabály-módosítási javaslatot tesz, amelyet az MSZP és az SZDSZ a koalíciós szerződés mellékletében az ügynökügy kapcsán feladatként megfogalmazott.

A koalíciós szerződés kiegészítése rögzíti: a két párt egyetért abban, hogy az eljárási szabályokat módosítani kell annak érdekében, hogy a kutathatóság, az adatokhoz való hozzáférés, illetve azok nyilvánosságra juttatásának feltételei javuljanak. Szintén egyetértés van a koalíciós pártok között abban, hogy meg kell teremteni az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában az anyagok rövidebb időn belüli feldolgozásának, megismerhetővé tételének feltételeit.

Felül kell vizsgálni azt is, hogy a tudományos kutatásra vonatkozó szabályok kellő módon biztosítják-e a kutatáshoz fűződő érdekeket, valamint pontosabban körül kell határolni a közszereplő fogalmát annak érdekében, hogy az eljáró bíróságok számára a jogszabály egyértelműbb legyen.

Balsai: Öt év telt el eredménytelenül

„Öt év telt el eredménytelenül” – így összegezte Balsai István fideszes képviselő a kormánydöntést. A politikus a kormányszóvivői tájékoztatón elhangzottakra reagálva közölte: ennyi idő alatt sem sikerült a szükséges iratok átadását elvégezni.

Balsai István sajtótájékoztatóján azt mondta, 2002 nyarán fogadta el az akkori MSZP-SZDSZ többség a parlamentben azt a törvényt, amely szerint az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárába rendelte átadni a polgári és egyéb titkosszolgálatok azon ügyeit, amelyek, úgymond „nem relevánsak”, amelyek már nem képezik a munka részét.

Hozzátette: ha a kormány nem tud megbirkózni ezzel a problémával, akkor a saját maguk által kinevezett szakértők, saját maguknak felelős módon, saját magukra nézve kínos ügyekben a közvélemény előtt azt a benyomást próbálják kelteni, hogy nagyon komolyan veszik a megoldatlan kérdéseket.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.