Az idén eddig kevesebb méz termett, mint az átlagos években szokott. Az enyhe, száraz tél után gyorsan megindult a vegetáció, a méhek is jól fejlődtek. Az első árumézet adó növényből, a repcéből jó termés lett.
Akácmézből átlagos mennyiséget hordtak a méhek, viszont a nyári méhlegelő – selyemkóró, hárs, facélia, gesztenye, napraforgó – nem volt bőkezű.
A forróság és a szárazság azonban jelenleg már olyan mértékű, hogy a méhcsaládok legyengültek. Nem találnak megfelelő mennyiségű és minőségű nektárt, virágport a természetben, emiatt várhatóan csak nagy munkával, valamint jelentős költségekkel lehet majd „beteleltetni„ a méhcsaládokat.
Magyarországon évente mintegy 25 000 tonna mézet állítanak elő, ami körülbelül 15 százaléka az európai uniós termelésnek. A megtermelt magyar méz 80 százalékát külföldön értékesítik, általában nagy tételben, hordós kiszerelésben. Európa legnagyobb akácméztermelője Magyarország. Hazánkban hozzávetőlegesen 15 000-en tartanak méhet.
A belföldi mézfogyasztás 40 dekagramm fejenként és évente. Ez a mennyiség mintegy a fele az uniós átlagnak.
A magyar méz hírnevének megőrzése és új piacok megszerzése érdekében az OMME stratégiai együttműködést kötött az M and H Communications stratégiai kommunikációs ügynökséggel. Júliustól az M and H Communications látja el az OMME lobbi-, kommunikációs, és PR-tevékenységét.
Ennek első lépéseként a két szervezet még az idén lépéseket tesz a belföldi mézhamisítás visszaszorítása érdekében. Az együttműködés másik jelentős eleme, hogy elérjék: külföldön ne lehessen silányabb minőségű mézbe magyar mézet keverni és azt magyar mézként forgalmazni.
Hosszú távon a két szervezet elkötelezett abban, hogy a magyar mézet mint márkaterméket fejlessze, és annak jó hírét, minőségét megőrizve új piacokat találjon a termék számára – hangoztatják.
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület 128 éves civil szervezet. Jelenleg mintegy 11 000 tagja van, tagjai termelik meg a magyar méztermés 95 százalékát.
(STOP)
Zelenszkij mindenáron el akarja érni Ukrajna uniós tagságát
