Ki kapott pénzt? Kétmilliárd forintos Hiller-lista fiktív tételekkel

Nem lehet pontosan tudni, hogy kik kaptak pénzt valójában a Nemzeti Kulturális Alaptól (NKA). Az idén nyolcmilliárdot szétosztó intézmény nyilvánosságra hozott listáin azok is szerepelnek, akiktől később megvonták a támogatást. Az NKA igazgatója elmonda: nincs kapacitásuk a változások nyomonkövetésére.

MNO
2007. 07. 11. 10:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lehet pontosan tudni, hogy kik kaptak pénzt valójában a legnagyobb, állami kultúratámogató intézménytől, a Nemzeti Kulturális Alaptól (NKA). Az idén nyolcmilliárdot szétosztó intézmény nyilvánosságra hozott listáin ugyanis azok is szerepelnek, akiktől később megvonták a támogatást.

Az érdeklődők nem csak a döntések okairól és a döntéshozók kilétéről nem szerezhetnek tudomást, hanem azt sem tudhatják pontosan, kiket érdemesített támogatásban a minisztérium – írja az Index. Történik mindez úgy, hogy a folyamatba a törvény szerint is betekintést kellene kapniuk a civileknek. A minisztérium állította, hogy a honlapján található támogatási listák kezelése az NKA feladata.

A szervezet igazgatója, Perlik Pál úgy vélekedett: fontosabb dolguk is van a listák frissítésénél. „Az NKA listáira akkor kerül fel a pályázó vagy támogatott neve, ha a támogatásról megszületett a döntés. Évente hat-hétezer támogatási döntés születik, és ezek egy kis része, ötven-száz különböző okokból meghiúsul – fejtette ki. Az NKA arra fektet nagy hangsúlyt, hogy a határozatok mielőbb felkerüljenek a honlapra, mert a nyertesek elsőként innen értesülnek a döntésről. „Arra a szervezetnek azonban nincs kapacitása, hogy folyamatosan nyomon kövessék a változásokat” – mondta Perlik, aki szerint amúgy is kevés döntést vonnak vissza, úgyhogy az alaptalanul bentmaradó tételek nem teszik hiteltelenné az egész listát. Perlik egyébként hangsúlyozta, a meghiúsult támogatások összegét az NKA újra eloszthatja.

Az NKA a átutalt támogatások felhasználásáról sem tud teljes körűen tájékozódni. „Hatezer pályázat esetén nincs lehetőség arra, hogy helyszíni szemlén győződjünk meg a pénz megfelelő felhasználásáról” – mondta erről a szervezet vezetője. A helyszíni ellenőrzés költség- és időigényes eljárás, amit csak esetileg rendelnek el. A szervezet minden esetben vizsgálja viszont a pénzügyi elszámolásokat.

(index)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.