A liberális politikus szerint visszaélés egy ország tényleges nemzetbiztonsági igényével, hogy az állambiztonsági iratok ma még mindig nem teljes körűen kutathatók és ismerhetők meg az érintettek számára.
Saját példáját említve Magyar Bálint elmondta: azok az iratok, amelyeket megkapott, csak a besúgói jelentéseket tartalmazzák, pedig jogos a kérdés, mi van a telefonlehallgatási jegyzőkönyvekkel, az operatív jelentésekkel, a szoros követés irataival, a filmekkel, a fényképekkel, amelyek az ellenzéki eseményeken készültek, illetve a különböző országok szolgálatai közötti együttműködés irataival. A liberális politikus bemutatta az egykori keletnémet állambiztonsági minisztérium (Stasi) iratait, amelyben ő is szerepel, és amelynek nyomát a magyar aktákban nem találta.
Magyar Bálint hangsúlyozta: nem lehet „gyermeknek vagy hülyének” tekinteni egy társadalmat, és azt mondani, hogy ezek az iratok nem léteznek, hiszen nem semmisíthették meg valamennyit. Kiemelte: három pártnak, az MDF-nek, az MSZP-nek és a Fidesznek van felelőssége abban, hogy az előző rendszerben keletkezett állambiztonsági iratok megismerhetőségének kérdésért eddig nem sikerült teljes körűen rendezni.
Indoklásként az MTI kérdésére közölte: akárhányszor az SZDSZ javaslataként az ügy előkerült, ezek a pártok aktuális szerepüktől függően más-más súllyal megakadályozták a teljes körű rendezést.
A miniszterelnök e hét elején kérte fel az állambiztonsági iratok átadását vizsgáló szakértői bizottság tagjait; az úgynevezett ügynökbizottságot Kenedi János tudományos kutató vezeti. Magyar Bálint ezzel kapcsolatban kijelentette: reméli, hogy a politika sok évi halogatás után végre komolyan gondolja a múlttal való szembenézést.
MTI

Kitört a balhé Szombathely hírhedt bűntanyájánál