Most már tudja a kormány, mégsem akarták megölni Göncz Kingát

Cáfolta szombaton saját előző napi nyilatkozatát a külügyi szóvivő a magyar külügyminiszter ellen Afganisztánban tervezett merénylettel kapcsolatban. Odze György a távirati irodának küldött közleményében elismerte, hogy a felderítők nem találtak robbanóeszközt Göncz Kinga afganisztáni látogatásának útvonalán. Szekeres Imre szerint sem volt terrorveszély, a honvédelmi miniszter vizsgálatot rendelt el, amely azóta megállapította, a magyar egység téves riasztást kapott.

MNO
2007. 07. 14. 17:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Módosította szombaton a magyar külügyminiszter ellen Afganisztánban tervezett merényletről szóló előző napi nyilatkozatát a külügyi szóvivő. „A külügyminisztériumi szóvivő tegnapi nyilatkozatát illetékes katonai forrásokkal történő konzultációt követően módosítjuk: „2007. július 12-én az afganisztáni Baglán tartomány PRT-parancsnoka jelentést kapott arról, hogy egy európai miniszter (vagy konvoj) ellen merényletet terveznek. A helyszínen végzett vizsgálatok ezt nem erősítették meg, a felderítők kimentek a területre, azonban jelentésük szerint robbanóeszközt – korábbi információkkal ellentétben – nem találtak„ – írta Odze György a távirati irodának küldött közleményében.

A szóvivő szerint tévesen jelent meg a sajtóban az a hír, miszerint a magyar miniszter utazásának ezt a részét közúton tette volna meg. Odze állítja: ilyen terv soha nem volt. Pedig pénteken még arról beszélt a távirati irodának, hogy miután értesültek a tervezett merényletről, törölték a gépkocsival való utazást és a miniszter helikopterrel érte el a magyar katonai bázist. A helikopter később meghibásodott, így a miniszternek autókonvojjal kellett megtennie a mintegy három és fél, négyórás utat vissza Mazar-i-Sharifba.

Nem hatástalanítottak semmilyen robbanószerkezetet

Mint ismert, korábban egymásnak ellentmondóan nyilatkozott a Göncz Kinga elleni állítólagos merényletről a külügyi szóvivő és Szabó László, az újjáépítési csoport magyar parancsnoka.

Szabó szombaton a Hír TV-nek elmondta: nem hatástalanítottak semmilyen robbanószerkezetet a külügyminiszter afganisztáni látogatásának útvonalán.

Az ezredes úgy tájékoztatott: az északi régióparancsnokság hadműveleti igazgatójától kaptak egy információt, miszerint a helyiek két útszéli bombát telepítenek vagy telepítettek. Hozzátette: a papír szerint a robbantás célpontja egy európai miniszter vagy egy ISAF-konvoj lett volna, azonban a helyszín nem egyezett Göncz Kinga tervezett útvonalával. Elmondta, az afgán rendőrökkel felvették a kapcsolatot, de ők nem találtak egyetlen bombát vagy aknát sem.

Titkosszolgálati eszközökkel sikerült megakadályozni

Mint arról lapunk is beszámolt, pénteken késő este Odze György külügyi szóvivő arról tájékoztatta a távirati irodát, hogy merényletet próbáltak meg elkövetni egy út szélén elhelyezett robbanószerkezettel Göncz Kinga külügyminiszter ellen Afganisztánban. Odze szólt arról is, hogy a célzott merényletkísérletet titkosszolgálati eszközökkel sikerült megakadályozni.

A külügyi szóvivő akkor arról beszélt, hogy Göncz Kingát július 11-én, Afganisztánba érkezésének napján értesítették az ISAF, az afganisztáni nemzetközi biztonsági erő hírszerzői, hogy merényletet készülnek elkövetni ellene. Odze György elmondta, hogy semmilyen részletet nem közöltek velük azon kívül, hogy a merénylet tényére figyelmeztették őket. Így nem tudni, hogy kik, pontosan milyen robbanószerkezettel és miért akarták a merényletet Göncz Kinga ellen elkövetni – tette hozzá Odze.

Odze, aki maga is elkísérte a minisztert Afganisztánba, még pénteken úgy nyilatkozott, hogy miután Göncz Kinga megbeszélést folytatott Hamid Karzai afgán elnökkel, csütörtökön repülővel továbbutazott Mazar-i-Sharifba, ahonnan a tervek szerint a delegáció egyik része gépkocsikonvojjal ment volna a Baglán tartományban lévő Pul-i-Kumriba, ahol a magyar vezetéssel működő Tartományi Újjáépítési Csoport (PRT) állomásozik. A robbanószerkezetet a két települést összekötő úton találták meg és hatástalanították az ISAF erői. A merénylet hírére egy helyi döntés alapján törölték a gépkocsival való utazást, így a miniszter helikopterrel érte el a magyar katonai bázist – tette hozzá.

A látogatás után tovább bonyolította a helyzetet, hogy a helikopter, amivel Göncz Kinga a magyar táborba érkezett, meghibásodott, így a miniszternek autókonvojjal kellett megtennie a mintegy három és fél, négyórás utat vissza Mazar-i-Sharifba. „Mi a veszélynek tudatában voltunk, tudtuk mindvégig, hogy ez egy veszélyes misszió, de sokkal fontosabb volt számunkra az, hogy megerősítsük azt a magyar segítséget, amelyet Afganisztánnak nyújtunk” – mondta a szóvivő, majd hozzátette: „a magyar katonák nagyon népszerűek Afganisztánban, nagyon jó a kapcsolatuk a lakossággal, barátoknak tekintik őket a helyiek, nem megszállóknak.„

A szóvivő szombat délelőtt azonban már nem nyilatkozott az állítólagos merényletkísérletről. Amint a Hír TV-nek fogalmazott: egyeztetnie kell az ügyben Afganisztánnal.

Végig biztonságban

Göncz Kinga külügyminiszter afganisztáni látogatása során végig biztonságban volt – jelentette ki Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője szombaton Párizsban. Közölte: a külügyminiszter biztosításáról az Afganisztánban állomásozó nemzetközi erők, illetve az azok alárendeltségében lévő katonák megfelelően gondoskodtak.

(MTI/hirtv.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.