A pártelnök szerint azért fontos ezekről a kérdésekről társadalmi vitát kezdeményezni, mert mindegyik kérdésben a mindennapi életről van szó, és ezekről korábban senki sem kérdezte meg a választópolgárokat, kirekesztették őket. A volt miniszterelnök ezért azt tanácsolja a civil szervezeteknek, hogy álljanak ők is a népszavazás ügye mellé.
Ellentétek helyett értelmes vita
Orbán elmondta: ezekről a témákról a Fidesz már 2006-ban is kifejtette a véleményét, ám akkor a választások és a kampány előtt álló kormány hazugsággal és rémhírterjesztéssel vádolta meg a pártot. „Csak a kormány érdekeit szolgálja, hogy egyfajta Fidesz kontra kormány vitaként jusson el a népszavazás az emberekhez, mert ebből a párharcból a koalíció könnyebben jöhet ki, mint az értelmes vitából” – mondta. A politikus szerint az a szemlélet, amely „bornírtnak” tekinti ezt az ügyet, nem más, mint az állampolgárok lebecsülése és sértegetése.
A pártelnök kifejtette, hogy a szocialista-liberális koalíció a reformnak nevezett pénzbehajtással csak azt ismeri be, hogy nem tud gazdálkodni azzal a járulékkal, amelyet a vizitdíj előtt is fizettek az emberek, éppen ezért nem áll meg a lábán a kormány azon érve sem, hogy az egészségügy minden problémája az ingyenességből fakad. Orbán Viktor szerint a vizitdíj nem törölte el a hálapénzt sem.
Az Európai Néppárt alelnöke reagált arra a koalíciós kérdésre is, hogy a népszavazás eredményeként az adókból kieső 50 milliárd forintot hogyan pótolná a Fidesz. „Jellemző a kormány gondolkodásmódjára, hogy az emberek zsebéből vennék ki ismét a pénzt, az ő logikájuknak ez teljesen megfelel” – mondta. Az ellenzéki politikus úgy látja, hogy adócsökkentéssel, a bürokrácia egyszerűsítésével, valamint a kis- és középvállalkozók segítésével pótolható ez az esetleges hiány. „Mindez nem csak egyszerű elmélet, a polgári kormány négy éve alatt ez egy sikeres gyakorlat volt” – közölte a pártelnök. Orbán úgy látja: a járulékemelés csak a munkanélküliséget növeli, abból pedig aligha lehet megoldani az államháztartás hiányát.
Huszonhatod-rangú probléma
A tervbe vett kormányzati negyedről a politikus úgy nyilatkozott, hogy ez „körülbelül huszonhatod-rangú probléma” ahhoz képest, hogy Magyarországon jelentősen emelkedett – kétmillióról közel hárommilióra –azoknak a száma, akik nem tudnak megélni a fizetésükből. A kormányzati negyed meglátása szerint nem más, mint „kormányközeli magánvállalkozók zsebének a megtömése adóforintokkal”.
Orbán szerint az, hogy a kormány rendre a konvergenciaprogramra hivatkozik a reformok bevezetésekor, nem más mint szemtelenség. „A Brüsszelnek bemutatott konvergenciaprogramot a kormány írta, és ez egy rossz program”. A polgári kormány miniszterelnöke ennek ellenére bizakodó: Számos alkalommal fordult már elő az Unióban, hogy kormányváltás után az új kabinetek egy új konvergenciaprogramról kezdtek tárgyalásokat az Unióval.
A Fidesz reménye az emberekben van
Arra a kérdésre, hogy a Fidesz felkészült-e az esetleges kormányfő-cserére, Orbán így válaszolt: „erre nem a Fidesznek kell felkészülni, hanem az állampolgároknak, mert a Fidesz reménye is az emberekben van, valamint abban, hogy Magyarországot nem lehet semmibe venni, a polgári párt ezt nyújtja a milliárdokból készülő manipulációs reklámok ellenében.”
Orbán a beszélgetés végén visszakanyarodott a népszavazáshoz, itt elmondta: jó véleménnyel van a magyar választókról, mert a magyarság „ebben a kivérzett állapotában is megmaradt ép életösztönű népnek, amely tudja, hogy mely kérdések szólnak róla és melyek a politikusokról”.
A világelső Sinner óriási bajban volt, szettet sem nyert, mégis továbbjutott
