Wirtschaftsblatt (wirtschaftsblatt.at)
Az osztrák gazdasági napilapban Andre Exner A MOL a nyilvánosság elé lép Ausztriában című cikkében foglalkozik a felvásárlási történet legfrissebb eseményeivel.
A MOL először engedte, hogy bepillantsanak a lapjaiba, a felvásárlási krimi kezdete óta most nyilatkozott Ferencz Szabolcs, a cég szóvivője osztrák újságíróknak.
A MOL-t irányító Hernádi Zsolt és Mosonyi György masszívan a zsebükbe nyúltak, már eddig is több mint egymilliárd eurót költött a konszern saját részvényeinek visszavásárlására, s a felvásárlás zajlik tovább.
-A MOL az előállítója a magyar GDP 3 százalékának, a befektetések 4 százaléka és az adóbevételek 14 százaléka kapcsolatban áll velünk – nyilatkozta Hernádi. A kormányhoz fűződő kapcsolatunk korrekt. Rendszeresen megkérdeznek bennünket, ha új törvények hatással lehetnek ránk és ha nem is történt semmi, akkor is elmondjuk véleményünket.
A MOL-t nemcsak a kormány, hanem Csányi Sándor is támogatja, aki az OTP vezetőjeként kulcspozíciót tölt be a MOL-ban. Csányit kiváló kapcsolatok fűzik Hernádi Zsolthoz, a volt bankárhoz. Az OTP a második legfontosabb vállalat az országban és a térség hetedik legfontosabb banki tényezője. Csányi már az átvételi küzdelmek kezdetekor figyelmeztetett, hogy az aranyrészvény megoldás megszűntekor a MOL felvásárlási ambíciók céljává válhat. Az EU szabályaival ellentétes aranyrészvény megoldást – mely az államnak jelentős befolyást, sőt a privatizációs döntésekben vétójogot biztosított – a budapesti parlament többéves vonakodás után májusban eltörölte.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Albert Schäffer A CSU mentális rendkívüli állapotban című cikkében ismerteti Edmund Stoiber bajor miniszterelnök és CSU-elnök hatalomátadásának menetrendjét, aki a következő napokban kísérletet tesz a lehetetlenre: megpróbálnak egy normális pártot mímelni. Kedden tartja a távozó Edmund Stoiber utolsó kormányzati programnyilatkozatát, csütörtökön jelöli a miniszterelnök utódának a CSU tartományi gyűlési frakciója Günther Beckstein belügyminisztert. Véget értek a CSU hatalmi harcainak szórakoztató pillanatai, ahol a párt hősnőjét latexszerelésben láthatták, vagy elmarad annak kéjes leírása, hogy milyen anyagokat rejtegethet párttársairól egy szövetségi miniszter – Horst Seehofer – íróasztalában?
A CSU nem az abszolút többséget magának kibérlő párt lenne, ha megelégedne a politika diétás változatával. Ami az első pillanatra annyira unalmasnak tűnik, az az egészen őszig tartó hatalomátadási színjáték egyik állomása. Természetesen Stoiber keddi kormányfői nyilatkozatában sem visszatekintést nyújt tizennégy esztendős miniszterelnöki tevékenységre, hanem nagyívű állami befektetési programot hirdet, mintha egy új korszakot kezdene. Az újrakezdés adja a beszéd alaphangját, és nem a búcsú. S természetesen Beckkstein jelölése sem pusztán szokásos formalitás, hanem speciális kifejeződése a nyári uborkaszezonnak. Stoiber csak a szeptemberi CSU kongresszus után lép vissza a miniszterelnöki posztról, Becksteint október elején választja meg a tartományi gyűlés miniszterelnökké. Az a kísérlet, hogy a veszélyt, miszerint Becksteinről a média nyár folyamán nem vesz tudomást, egy korai jelöléssel kívánják megakadályozni, már meghozta a gyümölcseit.
A CSU szappanopera érdekességét csak növeli, hogy a pártelnökségért Horst Seehofer és Erwin Huber mellett Gabriele Pauli, a Stoibert megbuktató fürthi járási tanácsnok is sorompóba állt.
Miért fenyegeti meg jogerős ítéletekkel politikusokat újságírókat Magyar Péter