Újra népszerű lesz a gépészmérnöki szakma

A turizmus-vendéglátás, a gazdálkodás és menedzsment, a mérnök-informatikus, illetve a kommunikáció és médiatudomány vonzotta a leginkább a felsőoktatásban a nappali tagozatos alapképzésre jelentkezőket – derül ki az Országos Felsőoktatási Információs Központ adataiból. Igaz, ezeken az alapszakokon csökkent a létszám, de figyelemre méltó, hogy a gépészmérnöki és a nemzetközi gazdálkodási alapszakon nőtt.

Munkatársainktól
2007. 07. 17. 9:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idén is két, a gazdasági képzési területhez tartozó alapszak, a turizmus és vendéglátás, illetve a gazdálkodási és menedzsment vezeti a szakok népszerűségi listáját, ráadásul messze a legtöbb, egyenként négy és fél ezres jelentkezői létszámmal – derül ki a Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK) elemzéséből. Mint többször megírtuk, általános a jelentkezői visszaesés, ami ezeken a szakokon is érezhető.

Az úgynevezett bolognai folyamat egyik legfontosabb elemeként 2006-ban a szakos képzési rendszer struktúrája alapvetően megváltozott. A több mint négyszáz korábbi szak helyett alig több, mint száz alapszak jött létre. A tavaly indított új – most élen álló – alapszak a főiskolai idegenforgalmi és szállodai, továbbá a vendéglátó és szálloda szakot olvasztotta magába; a gazdálkodási és menedzsment alapszak pedig többek között az utóbbi években szintén rendkívül népszerű, egyetemi és főiskolai szinten is meghirdetett gazdálkodási szako(ka)t. Minden képzési formát és tagozatot figyelembe véve viszont továbbra is a gazdálkodási és kereskedelmi alapszakok találhatók az első helyen, 6676 jelentkezővel.

Évek óta igen népszerű az idén már harmadik helyen található, több mint háromezer fiatal által választott képzés, a mérnök informatikus alapszak – igaz, itt is mintegy tízszázalékos visszaesés tapasztalható az előző évihez képest.

A korábbi műszaki informatikus szak évek óta a népszerűségi listák első felében található, akár az egyetemi, akár a főiskolai képzést figyelembe véve. Az informatikai képzési terület egy másik alapszakja, a programtervező informatikus is fel tudott kerülni a húszas toplistára, sőt négy helyet javított előző évi pozícióján (jelenleg a tizenhatodik).
Szintén az utóbbi években ívelt fel látványosan a kommunikáció szak népszerűsége is, így nem meglepő az sem, hogy a kommunikáció és médiatudomány alapszak idén a negyedik helyen végzett. Ez különösen annak ismeretében figyelemre méltó, hogy a 2006. évi jelentkezési adatokkal összehasonlítva mintegy negyedével csökkent idén a szakot választók száma, ami az egyik legnagyobb visszaesésnek számít. Ám ez annak fényében nem meglepő, hogy az egyetemi, illetve főiskolai szinten meghirdetett kommunikáció szakra 2005-ben összességében lényegesen többen (5350 fő) jelentkeztek, mint a szakot magába olvasztó új alapszakra 2006-ban.

A klasszikus jogász szakra az utóbbi időben egyre kevesebben jelentkeznek, idén is az átlagos csökkenéshez képest lényegesen nagyobb mértékű volt a visszaesés – ám több mint kétezer jelentkezővel a jogász szak még a hetedik legnépszerűbbnek számít 2007-ben is. Ezzel éppen ellentétes pályát ír le az orvosi szak: az osztatlan képzési formában zajló orvosképzés az utóbbi években is megőrizte népszerűségét, és folyamatosan egyre előrébb kerül a szakok toplistáján. Mivel idén itt a többi szakhoz képest csak kisebb mértékű volt a jelentkezői létszámcsökkenés, immár az ötödik helyen találjuk több mint 2300 nappali alapképzésre beadott elsőhelyes jelentkezéssel.
Hasonló mértékű volt a csökkenés a pszichológia alapszak esetében, ám még mindig a legnépszerűbb bölcsészképzésnek számít idén is (kilencedik). Említést érdemel, hogy az elmúlt évhez képest mindkét hagyományos mérnöki alapszak, a gépész- és a villamosmérnöki is egy hellyel előrébb lépett a listán (tizedik, illetve tizenkettedik). Sőt a gépészmérnöki azon kevés szakok közé tartozik, amelyen abszolút értelemben is nőtt a jelentkezői létszám, immár közel kétezerre. A műszaki szakok népszerűségének növekedését mutatja továbbá, hogy erről a képzési területről 2007-ben egy újabb szak, az építőmérnöki is bekerült a legtöbbek által első helyen megjelöltek közé (huszadik), igaz, holtversenyben a testnevelő-edző alapszakkal.

Magyar Nemzet

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.