Alakul a Berlin-Bécs-Budapest tengely?

A Frankfurter Allgemeine Zeitung tudósítása szerint a patrióta gazdaságpolitika kimunkálását tekinti a Merkel-kormány hivatali ideje legfontosabb feladatának. A Junge Welt tomboló gyurcsányi nacionalizmust vizionál. A Handelsblatt lehetségesebb forgatókönyvnek véli, hogy a miniszterelnöki poszton következik be változás, ha a kormányra nézve nagyon kedvezőtlenül végződne a népszavazás.

2007. 08. 21. 10:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Carsten Germis Merkel körülzárja Németországot című cikkében a szövetségi kormány terveit ismerteti. Hosszú ideig kereste a nagykoalíció azt a mottót, amit a 2009-ig tartó kormányzati ciklusának második szakasza fölé írhat. Néhány nappal azelőtt, hogy a kabinet a brandenburgi Meseberg-kastélyban kihelyezett kormányülést tart, Angela Merkel (CDU) és helyettese, Franz Müntefering (SPD), úgy tűnik, megtalálta ezt a jelszót, méghozzá a gazdasági patriotizmusban. „A szociális piacgazdaság régi mottója, miszerint az egyes embernek automatikusan jól megy, ha a vállalat sikeres, immár nem magától értetődő” – nyilatkozta a kancellár asszony. Ez a globalizáció egyik következménye, mely az emberekben azt az érzést kelti, hogy egyre igazságtalanabb a világ. „A politikának foglalkoznia kell ezzel az érzéssel, úgy, hogy alakítja a globalizációt” – fogalmazott Merkel. Ez Meseberg üzenete: az államnak meg kell védenie a német vállalkozásokat és vállalkozókat a globalizáció által teremtett verseny hidegszelétől.
Ha a kancellár és miniszterei csütörtök délután a mesebergi kastélyban összegyűlnek, akkor elsődlegesen arról tárgyalnak: miként lehet a német vállalkozásokat megvédeni a külföldi befektetési alapok felvásárlási törekvésétől, valamint hogyan lehet megmenteni a munkavállalókat a nem szívesen látott kelet-európai konkurenciától. A CDU/CSU és az SPD e tekintetben lényegében egyformán gondolkodik, legfeljebb a részleteken vitatkoznak. Mindkét nagy néppárt új protekcionizmusával meghajol a németek körében egyre terjedő globalizációs félelmek előtt. Alig lehet pontosan meghatározni, hogy a pártok közül melyik a hajtóerő e kérdésben. Az elzárkózási fantáziálásban a kereszténydemokraták alig valamivel maradnak le a szocialisták mögött.
A témakeresés egyik oka az a közvélemény-kutatás, mely a kancellárt és alkancellárt egyformán megijesztette. A lakosság 72 százaléka úgy gondolja: a kormány túl keveset tesz a szociális igazságosságért. A megkérdezettek negyede számára a bérek és árak alakulása a legfontosabb politikai probléma. 2006 végén még csak a megkérdezettek 11 százaléka gondolkodott így. Egyre több ember érzi úgy, hogy a gazdasági növekedés elkerüli őt. Minden drágul – mondják –, de a jövedelmek stagnálnak vagy igen lassan emelkednek.

Junge Welt (jungewelt.de)

A radikális baloldali napilapban Tomasz Konicz Stratégiai tengely című cikkében elemzi Angela Merkel budapesti látogatását. (A legtöbb lap elintézi a dpa hírügynökség pár szavas tényközlő tudósításával – a Szerk.) Ellentmondást nem vár senki, ha Angela Merkel kedden meglátogatja Budapestet. A „munkalátogatás” középpontjában a balkáni helyzet és a kétoldalú gazdasági kapcsolatok állnak. A magyar politikai elit teljes első vonala tiszteletét teszi a kancellárnál. A szociáldemokrata (!) Gyurcsány Ferenc és Sólyom László mellett a konzervatív ellenzéket vezető Orbán Viktor és az MDF elnöke is kapott időpontot.
A Németországhoz fűződő szoros gazdasági kapcsolatok ama kevés téma egyike, amelyben a rendkívül megosztott budapesti politikai vezetés egyetért. Magyarország klasszikus példája annak a hihetetlen erőnek, ahogyan a német tőke a kelet-európai periférián terjeszkedik. A terjeszkedést abból a példátlan profitból finanszírozzák, amit bércsökkentésből és szociális megszorításokból Németországban megtakarítottak. A Berlin által megcélzott, EU-n belüli politikai hegemónia gazdasági értelemben már régen megvalósult Kelet-Európában. Közösen Ausztriával – mely szomszédként nem véletlenül Magyarország második legnagyobb kereskedelmi partnere – egy történelmileg régen ismert stratégiai tengely van kialakulóban Berlin, Bécs és Budapest között. Ez nemcsak a gazdasági függőségre épül, hanem ideológiai érdekközösségre is.
Magyarországon hasonló államfelfogással rendelkeznek, mint Berlinben. Egy faji alapú „népcsoport-politikával” – (a kifejezés a nemzetiszocialista időkből származik – a szerk.) – Budapest megkísérli kedvezményekkel a romániai, szlovákiai és vajdasági magyar kisebbséget magához láncolni, és ezzel a szomszéd államok területi integritását legalább is áttételesen megkérdőjelezi.
Magától értetődik: Németország és Magyarország szorosan együttműködik a kisebbségi politikában. Nem lenne meglepő, ha a vajdasági magyar kisebbség helyzete a nemzetközi egyeztetések napirendjére kerülne, amennyiben Szerbia továbbra is elutasítaná Koszovó leválását: a kancellár Budapesten is tárgyalni kíván a „balkáni helyzetről”. S ezt Belgrád fenyegetésként is felfoghatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.