Ausztria tovább őrzi határait

A Der Standard publicisztikája a kormányzati tevékenységben látja a Magyar Gárda kiváltó okát. A Sternnek adott interjújában Edmund Stoiber először beszél megbuktatásnak részleteiről. A Der Spiegel idézi Roland Kochot, aki elítéli a homoszexualitás kultusszá tételét. A Wiener Zeitung beszámolója szerint az új tagok schengeni övezetbe történő belépését követően sem csökken a Ausztria határvidékén az ellenőrzés.

2007. 08. 30. 7:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Stern (stern.de)

A baloldali hírmagazin Kreuth fájt nekem címmel készített interjút megbuktatásáról Edmund Stoiberrel, a szeptember végén hivatalából távozó bajor miniszterelnökkel.

-Természetesen Kreuth fájt nekem, én is ember vagyok – nyilatkozta Stoiber a Sternnek. A CSU egykori sztárpolitikusa nem hagyott kétséget afelől, hogy kényszerű lemondásának körülményei mindennek, csak éppen méltónak nem voltak nevezhetőek. Nem volt szép – nyilatkozta a 65 esztendős politikus, aki állítja, hogy még korlátlan alkotóerővel rendelkezik.
-Most olyan fázisban vagyok, amelyben még könnyedén dolgozhattam volna két-három évig – fogalmazott a lapnak. Stoiber azt is elmondta, hogy ez év januárjában a tartományi gyűlési frakció ülésén nem önként távozott miniszterelnöki és pártelnöki posztról, senkit sem javasolt utódául, ugyanakkor jelezte ama igényét, hogy szerepet kíván játszani a vezetői pozíciók kiosztásában.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali osztrák napilapban Paul Lendvai Kísértetek Magyarországon című cikkében a szerinte rendkívül veszélyes Magyar Gárdával és az elégedetlenséget szító kormányzati politikával foglalkozik.

Az egész kísérteties esketési ceremónia megfigyelőinek, akik a videófelvételeken végignézték a budai várban a Magyar Gárda megalakulását, amint megváltoztatott fasiszta szimbólumokkal teli fekete-fehér egyenruhájukban a katolikus, református és evangélikus lelkészek megáldották zászlóikat, és követte a fizikailag, lelkileg és szellemileg halálra szánt magyarság megmentésére vonatkozó felhívásokat a szervezet honlapján, annak beugrik William Faulkner mondata: „A múlt nem halott, még csak nem is múlt el”.
A második világháború emberben és anyagban elszenvedett pusztításainak egyoldalú felsorolását követően a szerző úgy fogalmaz, súlyos hiba lenne az új Magyar Gárdát és más radikális csoportokat azzal elintézni, hogy jelentéktelenek, vagy éppen nevetségesek. A háttérben ugyanis kialakulóban van egy széles tiltakozó mozgalom, melynek létrejöttében a mélyen megosztott szocialista párt és balliberális koalíciós partnere által fél szívvel végrehajtott reformok játszanak döntő szerepet. Tekintettel a növekvő elégedetlenségre, a különféle társadalmi rétegekben az új burzsoázia és a legfelsőbb posztkommunista állami bürokrácia ellen gomolygó gyűlöletre, a tűzzel való játék nacionalista-paramilitáris csoportok megalakítása.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Koch óv a homoszexualitás kultuszától című cikkében ismerteti Roland Koch (CDU) álláspontját minisztere önvallomásáról.

A hesseni miniszterelnök először nyilatkozott Karin Wolff önvallomásáról, amikor a kultuszminiszter asszony megvallotta leszbikus kapcsolatát.
-Tisztelem, a különböző életmódokat – nyilatkozta a hesseni miniszterelnök. Homoszexuálisokat nem szabad diszkriminálni, a homoszexualitást nem szabad tabuvá tenni, ugyanakkor elég erővel kell rendelkeznünk, hogy ebből ne csináljunk kultuszt. A legfontosabb továbbra is a család – hangsúlyozta a hesseni kormányfő. Ez az a forma, amelyben a legtöbben ebben az országban élnek.
A CDU alelnöke egy interjúban nyilatkozott Karin Wolff két hónappal ezelőtti önvallomásáról. Koch kijelentette: 30 éve ismeri, és teljes szívéből boldog életet kívánt neki.

Wiener Zeitung (wienerzeitung.at)

Az osztrák fővárosi napilap Az SPÖ Schengen utáni koncepciót követel címmel ismerteti a kormányzó bécsi szocialisták felvetését.
2008-ban a következő országok csatlakoznak a schengeni övezethez: Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Csehország, Szlovénia Észtország, Lettország, Litvánia és Málta. Ennek következtében gyakorlatilag megszűnik az ellenőrzés az osztrák államhatáron. Az Osztrák Szocialista Párt (SPÖ) belbiztonsági szakértője, Rudolf Parnigoni szerdán felszólította Günther Platter (ÖVP) belügyminisztert, tegye világossá, mi történik a 3000 munkahelyét elvesztő határőrrel. Parniogi azt javasolta, a bűnmegelőzés területén vessék be őket.
Günter Kössl, az Osztrák Néppárt (ÖVP) belbiztonsági szóvivője szerint a koncepció már létezik, minden rendőrre, valamint a hadsereg közelben állomásozó alakulataira szükség lesz a határ közeli ellenőrzés megszigorításához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.