Az SZDSZ nem érti a külügyet, a tárca magyarázkodik

Az SZDSZ értetlenül áll azelőtt, hogy a közép- és kelet-európai NATO-országok közül egyedül Magyarország nem írta alá azt a jegyzéket, amely az amerikai vízummentesség kiterjesztését szorgalmazza. A Külügyminisztérium magyarázkodik, és elismerte, hogy nem egyeztetett az SZDSZ-szel.

MNO
2007. 08. 11. 14:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szabad Demokraták Szövetsége értetlenül áll a döntés előtt, hogy Magyarország egyedüliként nem írta alá a régió országainak tiltakozó jegyzékét az amerikai vízummentesség kiterjesztése érdekében – olvasható a párt külügyi kabinetvezetőjének, Szent-Iványi Istvánnak szombati közleményében.

Az SZDSZ lehetségesnek tartja, hogy ennek a lépésnek van méltányolható indoka, ezt azonban sem a kormány, sem a minisztérium a mai napig nem tárta a nyilvánosság elé. A régió minden országának érdeke a közös fellépés, hiszen a kérdés mindannyiunkat egyformán érint – véli a kisebbik kormánypárt.

Az SZDSZ a transzatlanti kapcsolatok elkötelezett híve, ezért fontosnak tartunk minden olyan lépést, mely a vízummentesség mielőbbi megadását előmozdítja. Magyarország érdeke, hogy minden alkalmat megragadjon, mely ezt elősegítheti – olvasható a közleményben.

Úgy véljük, ebben a nagyon fontos kérdésben immár tíz éve csak egy helyben járunk, legfőbb ideje tehát, hogy végre érdemi lépések történjenek – írja Szent-Iványi István.

Magyarázkodik a Külügyminisztérium

A mostani amerikai törvény kompromisszum, több hónapos kongresszusi és szenátusi tárgyalás végeredményeképpen jött létre – reagált az SZDSZ-es politikus közleményére Horváthné Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára, aki szerint a kormány és a tárca egy pragmatikus álláspontot képvisel ebben a kérdésben. Mint mondta, a törvény az Egyesült Államokat érintő teljes migrációval kapcsolatos, valamint rendezi a már ott tartózkodó több millió bevándorló helyzetét. A vízummentesség csak egy részkérdés a jogszabályban.

„Ami elfogadásra került, annak alapján a mi szakmai álláspontunk az, hogy a magyar állampolgárok belekerülhetnek a vízummentes utazás körébe„ – fogalmazott az államtitkár.

Fekszi a terrorizmust megelőző óvintézkedések szigorításáról szóló törvényre hivatkozik magyarázkodásában. A jogszabályt George Bush augusztus 3-án azt követően írta, hogy a szenátus és a kongresszus egy héttel korábban elfogadta azt. A törvény tartalmazza a vízummentesség kiterjesztésének lehetőségét is, de ennek feltételeként szerepel, hogy az elutasított vízumkérelmek aránya ne haladja meg a tíz százalékot. Magyarország esetében tavaly ez a mutató 12,7 volt. A külügyi államtitkár szerint az idén minden remény adott, hogy a 10 százalékos határ alá kerüljön Magyarország. (Szakértők szerint viszont jó ha öt év alatt el tudjuk ezt érni – a szerk.)

Az MTI-nek arra a kérdésére, hogy egyeztetett-e a külügyi tárca a koalíciós partnerrel ebben a kérdésben, Horváthné Fekszi Márta úgy fogalmazott: „ez szakmai kérdés és nem egy olyan kérdés, amiben koalíciós egyeztetést kellett volna folytatni”.

Szemben a forgalommal

Ismert: pénteki hír, hogy a közép- és kelet-európai NATO-országok közül csak Magyarország nem írta alá az amerikai vízumtörvényt bíráló nyilatkozatot. Tiltakozás helyett hazánk külön levélben biztosította a washingtoni kormányzatot odaadásáról és elkötelezettségéről.

Lettország, Litvánia, Lengyelország, Románia, Szlovákia és Csehország úgy látja, Washington nem honorálja ezen országok hozzájárulását a globális biztonság megteremtéséhez. „Amerika szoros szövetségesei közül többekre a jövőben is mesterséges korlátokat kényszerítenek, amelyek nem tükrözik a transzatlanti és a globális biztonság iránti mély odaadásukat és elkötelezettségüket” – áll a Washingtonban nyilvánosságra hozott közleményükben.

(OS, MTI, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.