A stockholmi belvárosi behajtási díj – ami már működik Londonban, Rómában, illetve Szingapúrban is – bevezetésének első napján 20 százalékkal csökkentette a belvárosi gépjármű-forgalmat a svéd fővárosban. Az állami közlekedési hatóság jelentése szerint az első díjköteles napon 238 ezer autó használta a belvárosi utakat, mintegy 60 ezerrel kevesebb, mint a díj bevezetését megelőző két nap. A csökkenés mértéke megfelel a tavalyi hét hónapos teszt periódusban mértnek.
A kísérleti időszakot követően – 2006 január és július között tartott– Stockholm lakossága tavaly szeptemberben népszavazáson döntött a behajtási díjkötelezettség bevezetése mellett. A tesztperiódusban javult a belvárosi levegő minősége, csökkent a balesetek száma, lerövidült az utazásra fordított idő, miközben növelték a tömegközlekedési eszközök járatsűrűségét. Ez megegyezik a korábban kitűzött célokkal, amely szerint 10-15 százalékkal csökken majd a belvárosi forgalom, ezzel is csökken a környezetszennyezés mértéke.
A tartózkodási időtől függően, munkanapokon 06:30 és 18:30 óra között 15-20 korona úthasználati díjat kell fizetni a belvárosi övezetbe való behajtáskor. A külföldi rendszámú autók ugyanakkor ingyen hajthatnak be az övezetbe.
A járműveknek meg kell állniuk a kijelölt terület határainál, kamerák rögzítik adataikat, majd az autósok választásától függően vagy a hatóság vonja le automatikusan az összeget számlájukról, vagy ők maguk fizetik be az erre kijelölt üzletek pénztáránál. A városi útvám következményeként várhatólag 5 százalékkal nő a taxik díjszabása, és kiszámíthatatlan arányban a csalások száma.
Korábban a svéd lapok számos módszert ismertettek a kamerák kijátszására: fekete szalaggal hamisítani vagy olvashatatlanul bepiszkítani a rendszámtáblát, vagy éppen tükröző sprayvel akadályozni a szám leolvasását. A városi illetékesek azonban már jó előre figyelmeztettek: az ilyen eljárás akár 2 évi börtönnel is büntethető, a pénzbüntetés pedig 1500 korona is lehet. Egyébként a kamerákat nehéz lesz becsapni, a piszkos és a tükröző rendszámtáblákon is felismerik a számokat – kár is kísérletezni a hatóságok szerint.
(mti/MNO)
A szuverenitás nem önámítás, hanem drága kincs
