A Kincsesház Iskolák csődközeli helyzetbe kerültek, projektfinanszírozás vagy egyéb támogatás nélkül nem működtethetők a továbbiakban – mondta a programvezető.
Ugyanakkor hozzáfűzte, hogy az OKM azért csökkentette a gyerekek után járó normatívát, mert az intézmények köztartozást halmoztak fel.
A jelenlegi válságos helyzet országosan mintegy 30-35 ezer viselkedés- vagy magatartászavarral, autisztikus tünetekkel vagy egyéb problémákkal küszködő, de nem szellemi fogyatékos gyereket érint – tette hozzá Rab András megjegyezve, hogy a tovább működő Kincsesház Iskolák a felsőoktatásra, illetve a felnőttképzésre fogják helyezni a hangsúlyt.
A programvezető szerint csak tandíjjal lehetne pótolni a hiányzó összeget, de azzal az anyagilag is rászorult helyzetben lévő családokat nem akarja terhelni az alapítvány. Megoldást csak a Kincsesház Iskolák összevonása jelentene – folytatta.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium sajtóirodája közleményben azt tudatta a távirati irodával, hogy a szaktárca csütörtökön a szülők által szerzett tudomást arról, hogy a Kincsesház Alapítvány nem kívánja folytatni a továbbiakban iskolái működtetését.
Úgy fogalmaztak, hogy ezt a döntést – ahogy az alapítványi iskolák működésével kapcsolatos döntéshozatalt – a minisztérium nem tudja befolyásolni vagy megváltoztatni, mivel az alapítványok működése nem áll a közigazgatás ellenőrzése alatt. Az alapítványok működése felett az illetékes ügyész gyakorol törvényességi felügyeletet.
Az alapítványnak kell gondoskodni arról, hogy az iskoláiba járó tanulókat és szülőket ne érje érdeksérelem – hangsúlyozta az OKM, hozzáfűzve, hogy a tanulók oktatását pedig a lakóhely szerinti önkormányzati iskolák kötelesek biztosítani a következő tanévben.
Mint írták, az oktatási minisztérium a Kincsesház Alapítványnak szakmai és jogi segítséget nyújt az intézményfenntartás kérdéseinek tisztázásához.
(MTI)
Juhász Imrét jelölte ombudsmannak az államfő
