Tavaly 9,2 százalékos volt a költségvetési hiány Magyarországon, ami gyászos rekord Európában. A deficit lefaragására hivatkozva hirdette meg Gyurcsány Ferenc kormánya megszorító programját. Hazai szakértők szerint a jelenlegi, társadalmi méretű problémákat főként az okozza, hogy nem államháztartási reformot, hanem csupán pénzügyiegyenleg-javító programot hajt végre a kabinet – írja a Magyar Hírlap.
A meghatározó szakmai szervezetek jobbára egybehangzóan állítják: a valóban szükséges átalakításokat nem hozták meg a kabinet „reformintézkedései„. A politika mellett most már a civil szféra is egyre markánsabban tiltakozik a súlyosbodó egzisztenciális problémák miatt és az egyes ágazatok működését veszélyeztető megszorítások ellen. A szakszervezetek és a civil tömörülések mára felismerték, hogy csakis összefogva léphetnek fel hatékonyan a válságjelenségek ellen.
Ősztől Budapesten és a vidéki nagyvárosokba tüntetések és demonstrációk lesznek.
A Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) is az utcára vonul szeptember 8-án: tagjai az egészségügy átalakítása, a több-biztosítós rendszer bevezetése, az iskoláztatás feltételeinek romlása, valamint a tömeges elbocsátások és az esélyegyenlőség háttérbe szorulása ellen tiltakoznak. A tüntetés résztvevői egymás kezét fogva élőláncot alkotnak a Fiumei úti sírkerttől a Kossuth térig.
Cser: Becstelen kormányzás folyik
Az Egészségügyben és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete ugyancsak részt vesz a szeptemberi demonstráción. Cser Ágnes elnök a lapnak elmondta: közösséget vállalnak mindazokkal, akik a kormány intézkedései miatt lehetetlen helyzetbe kerültek. Az érdekvédő kiemelte: a választást 43 százalékkal megnyerő MSZP nem a saját programját, hanem a hat és fél százalékot kapó SZDSZ-ét hajtja végre, ezért, becstelen kormányzás folyik. A szeptember 8-án az EDDSZ-szel és a többiekkel együtt demonstráló Magyar Orvosi Kamara további tiltakozó akciókat tervez – mondta Gyenes Géza titkár. A gyógyszerfelírás igazságtalan korlátozása és az ügyeleti díjak kifizetésének elmaradása miatt mindenképpen felemelik majd szavukat, ám a tiltakozás formájáról egyelőre még nem döntöttek.
A tanév elejétől az ország egyetemi városaiban, majd Budapesten tüntet a diákok legnagyobb érdekképviseleti szervezete, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája. Miskolczi Norbert elnök azt mondta, hogy szakmailag nem indokolható a félévenként átlagosan százhúszezer forintos tandíj bevezetése. A bevételt ráadásul nem is a hallgatói juttatások emelésére költi a kormány, hiszen csak az eddigi keretösszegeket csoportosította át. Miskolczi attól tart: anyagi okokból több ezren hagyják majd el az iskolapadokat.
(Magyar Hírlap)
Több száz ingatlant zúzott le a vihar keleten + videó
