Gyurcsány ismét tévedett

Miniszterelnöki üzenetben emlékezett meg a Roma Holokauszt Emléknapján Gyurcsány Ferenc a második világháború során Magyarország területéről elhurcolt cigányokról. A miniszterelnöknek a központi ünnepségen is felolvasott sorai között furcsa állításokat is találunk.

Pálffy Lajos
2007. 08. 03. 10:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc – mivel éppen nyári szabadságát tölti Németországban és Hollandiában hajózva – miniszterelnöki üzenetben emlékezett meg a roma holokausztról. A levél szövegét a Kormányszóvivői Iroda bocsátotta a sajtó rendelkezésére, az állami megemlékezésen pedig Daróczi Dávid kormányszóvivő olvasta fel a szöveget.

Abból kiderül, a kormányfő büszke arra, hogy a magyar miniszterelnökök közül elsőként szólalhatott meg lovári nyelven az Országgyűlésben. Elmondása szerint ezzel a figyelmet akarta felhívni arra, hogy „egy köztársaság közös hazája a benne élő, különböző identitású embereknek. (...) És elsősorban felhívni a figyelmet arra, hogy Magyarország soha többé nem hagyja magára egyetlen polgárát sem, nem engedi megismétlődni azt, ami több mint hatvan évvel ezelőtt megtörtént. Megtörtént másként gondolkodókkal, megtörtént zsidókkal és cigányokkal: magyarokkal, honfitársainkkal. Igen, a holokauszt, vagy a porrajmos bizony nemzeti tragédia – kétszeresen is az. Magyarokkal történt és a bűnösök között is voltak magyarok. Testvérgyilkosság volt, egyike az emberiség legnagyobb bűneinek.”

Ezt kövtően furcsa állításokat fogalmaz meg a miniszterelnök: „Mi, akik ma együtt, vagy egymástól távol, de mégis közösen emlékezünk, tudjuk, hogy a vészkorszak nem fizikai, hanem verbális-szellemi erőszakkal kezdődött. Tudjuk például, hogy a roma holokauszt azzal vette kezdetét, hogy a cigányok számára megtiltották a legtöbbjük kenyérkeresetét jelentő muzsikálást.”

A kormányfő később arra is utal, aki ma, Magyarországon cigánybűnözésről beszél, az egy újabb holokausztot készít elő.

Az nem is képezheti vita tárgyát, hogy a cigányság többségének a kenyérkeresetét sehol sem a zenélés jelentette. A cigányok muzsikálásának magyarországi megtiltásával kapcsolatos adatokat pedig a Holokauszt Emlékközpont munkatársa nem tudott az MNO rendelkezésére bocsátani.

Kovács Tamás történész – miután átnézte a 1944-45-ben kiadott, a témához tartozó rendeletanyagot – közölte lapunkkal, hogy a muzsikálás rendeleti betiltásának nincs nyoma sehol. Kovács azt is megjegyezte, hogy tudomása szerint a „vészkorszak” közigazgatásának egészen más gondjai voltak. Többek között meg kellett szervezni a főváros védelmét, a visszavonulást és a kiürítést.

Ugyanakkor Kovács Tamás azt is megemlítette, hogy Németországban, a harmincas évek elején valóban volt egy olyan rendelet, amely megtiltotta a cigányoknak a jövedelemmel járó zenélést. A történész véleménye szerint ez keveredhetett valahogyan ide.

Mint ismeretes, a miniszterelnök már többször is tanúbizonyságát adta kultúrtörténeti, történelmi tájékozatlanságának. Így fordulhatott elő, hogy egy interjúban azt is megemlítette, hogy többször bérmálkozott. Tavasszal a „Megváltó által elrendelt sorsról”,
illetve a Megváltóhoz imádkozó zsidókról beszélt a holokauszt emléknapján, ami ellentétes a zsidó felekezet hitelveivel, hiszen a zsidók várják a megváltó eljövetelét, és nem imádkoznak hozzá.

Idei húsvéti üzenetében a miniszterelnök hungarikumnak nevezte a hímes tojást, viszont a feltámadásról, annak üzenetéről egyszerűen megfeledkezett.

A miniszterelnök levelét elolvashatjaitt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.