Iliescu lövette a civileket 1990-ben?

A katonai ügyészség szerint az 1990-es romániai „bányászjáráskor” Ion Iliescu volt államfő parancsára lépett közbe a katonaság azzal a céllal, hogy feloszlassák a bukaresti Egyetem téren a politikai hatalom ellen tüntető tömeget – számolt be róla a romániai sajtó.

MNO
2007. 08. 09. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valamennyi bukaresti újság beszámolt arról, hogy Mihai Chitac akkori belügyminisztert, helyettesét és két rendőrezredest bíróság elé állítottak. A nyilvánosságra került vádiratban a nyomozók azt állítják, hogy a tüntetés felszámolása az akkori politikai hatalom, személyesen Ion Iliescu parancsára történt, az eseményekben a rendőrség és a katonaság mellett a titkosszolgálat is részt vett.

A karhatalmi erők kivonulása nyomán 262 személyt tartóztattak le. A történtekről értesült felháborodott tömeg körbevette a belügyminisztérium épületét, s a letartóztatottak szabadon bocsátását követelte. Ekkor Iliescu parancsára lövéseket adtak le, hatan életüket vesztették.

A június 13-án elkezdődött véres események két nappal később, 15-én zárultak le. Ez idő alatt bukaresti munkások és Zsil-völgyi bányászok „rendet teremtettek„ Bukarest utcáin, ezt nevezték el bányászjárásnak. Rátámadtak a demokratikus folyamat kiteljesedéséért tüntető bukaresti tömegre, szétverték az ellenzéki pártok irodáit, több embert megöltek.

A fegyveres beavatkozást Ion Iliescu államelnöki minőségben rendelte el: a katonai akció során lőszert és TAB páncélautókat használtak, emellett más fegyveres erőket is bevetettek a civilek ellen – áthágva ezzel a 92/1990-es törvényerejű rendelet 82 cikkelyében biztosított jogköreit – áll az ügyészség által közzétett dokumentumban.

Az ügyészek szerint a hadsereg mozgosítására különleges esetekben, mint például a '90-es civil demonstráció, a parlamentnek is engedélyt kellett volna adnia. A katonai riadó kibocsátását pedig egyedül a védelmi miniszter rendelhette volna el. A hadsereg akkori mozgosítása során sem egyik, sem másik nem történt meg.

Iliescu '90-es bányászjárást tartalmazó ügyiratcsomóját az alkotmánybíróság döntése értelmében a katonai ügyészség júliusban átutalta a polgári bíróságok hatáskörébe, tekintettel arra, hogy katonai bíróságok többé nem ítélkezhetnek civilek esetében.

A PSD-szenátor ellen 2007 június 19-én indult el a bűnvádi eljárás, az első beidézéseknek Ion Iliescu különböző ürügyek okán nem tett eleget. Az ügyiratban szereplő vád rendkívül súlyos gyilkosságban való bűnrészesség.
(transindex.ro/newsin/hotnews)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.