A kormánykoalíció azt ígérte, hogy augusztus 24-én rendelkezésre bocsátja az egészségbiztosítás átalakításáról szóló stratégiai programot, azonban az MSZP frakcióvezetőjének csütörtöki nyilatkozatából kiderült, hogy ez nem készült el, ugyanakkor a parlament őszi ülésszakára beterjesztik a több-biztosítós rendszerről szóló törvényjavaslatot – fogalmazott az ellenzéki politikus.
Mikola István szerint közbotrány, ha ez valóban így történik, és a kormány elkerüli a társadalmi vitát és a szakmai egyeztetést.
-Csalódtunk, újra hazudtak nekünk, továbbra is fű alatt, titkos műhelyekben készülnek az egészségbiztosításra vonatkozó privatizációs szándékok – fogalmazott. Az Orbán-kormány egészségügyi minisztere ezért nyomatékosan arra kérte a kormányt, hogy túl az eddig megjelent öt oldalas „incifinci„ anyagon, bocsássa rendelkezésre a részletes szakanyagokat, hatástanulmányokat, biztosításmatematikai számításokat, amelyek alapján a Fidesz véleményt tud formálni a tervezett egészségbiztosítási rendszerről.
Mikola István arra is reagált, hogy sajtóhírek szerint az Európai Fejlesztési Bank be akar szállni a magyar egészségügy működtetésébe. A fideszes politikus erről azt mondta: a Fidesz-KDNP álláspontja 2001-es kórháztörvény óta az, hogy támogatják a kórházak közhasznú nonprofit gazdasági formációként való működését, és üdvözlik, ha az intézmények forrásokat vonnak be a működtetésbe és a fejlesztése. Ugyanakkor a Fidesz-KDNP ragaszkodik az önkormányzati tulajdonhoz, és ahhoz, hogy a fenntartói felelősség nem sérülhet – tette hozzá.
Mikola cáfolta azt a sajtóhírt, miszerint a pécsi kórház esetében privatizáció készülne a Fidesz közreműködésével, itt csupán arról van szó, hogy a megyei kórház és az egyetemi klinika közötti együttműködést javítsák – mondta.
Arra a felvetésre, hogy a Magyar Gyógyszerész Kamara állítása szerint a több-biztosítós rendszerben a biztosítók meghatároznák, hogy mely gyógyszertárral kötnek együttműködési szerződést, Mikola István azt mondta: a gyógyszerészkamara valóban aggódik, mert ez, a patikaliberalizáció rendelkezéseivel együtt, halálos veszélyt jelentene a gyógyszer-kiskereskedelem jelenlegi formájára.
(MTI)
Visszafoglalás – Nem csak egy évszám 1968 + videó (első rész)
