Értetlenül áll a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) az előtt a tény előtt, hogy a hatóság egyelőre szabálytalanul és lassan intézkedik a legújabb élelmiszerbotrányban.
A szervezet közel tizenötezer családot és hatvanezer gyermeket képvisel, az utóbbiak számára sokszoros veszélyt jelent a dioxinnal szennyezett guargumi adalékanyag, amelyről még mindig nem lehet tudni hányféle és mennyi termékbe kerülhetett bele – olvasható közleményükben. Ezért felszólítják az élelmiszerellenőrzésben érintett hatóságokat, hogy a hatályos jogszabályok alapján járjanak el.
A NOE tudja, hogy Magyarországon az uniós szabályozás alapján már évek óta működik az úgynevezett élelmiszerbiztonsági nyomonkövethetőségi rendszer, eszerint a szennyezett alapanyagot gyártó vagy forgalmazó cégnek nyilván kell tartania kinek adott el termékéből, így egészen a felhasználóig dokumentált az alapanyag útja. Ezt a szabályok szerint a hatóságoknak csak vissza kell keresniük, majd a forgalmazóknál letiltani a szennyezett adalékanyaggal készült terméket, a boltokból pedig visszahívni az árut. A költségeket a gyártónak kell fedeznie – ismerteti az eljárást az egyesület.
A nagycsaládosok azt viszont nem értik, hogy a szabályos eljárás helyett most az állategészségügyi hatóság miért csak a gyártók visszajelzését várja, vásároltak-e a guargumiból. A mostani adatok alapján ugyanis a cégek töredéke jelentkezett a felhívásra, mindeközben a dioxinnal szennyezett élelmiszerek egy részét már feltehetően megvásároltuk. A NOE ezért szorgalmazza a szabályos és egyébként néhány napon belül lebonyolítható eljárás lefolytatását, azért, hogy a rákkeltő anyaggal szennyezett élelmiszereket mielőbb kivonják a forgalomból. Ezen kívül azt is szeretnék, hogy a hasonló esetek elkerülésére az állategészségügyi hatóság minden év elején hozza nyilvánosságra azt a tervet, amely alapján az uniós szabályozásnak megfelelően ellenőrzi a veszélyes anyagokat – egyebek közt a dioxint is – az élelmiszerekben. Az év végén pedig tegye elérhetővé annak eredményeit is – sürgeti az egyesület.
Kérik ezen kívül, hogy a kormány korábbi ígéretéhez híven változtasson a jogszabályokon úgy, hogy a jövőben az élelmiszerbiztonság ellen ilyen durván vétő cégek neve nyilvánosságra kerülhessen.
(gondola.hu)
Hét közepén üt be a hidegfront, 10 fokot esik a hőmérséklet
