Kovács Attila egy újságcikkre reagált, ami szerint az elmúlt hat hónapban országosan több mint nyolc százalékkal több csecsemő halt meg, mint a tavalyi év ugyanezen időszakában. Az államtitkár a progresszív javulást hangsúlyozva azt is megemlítette, hogy hogy míg 1980-ban 23 ezrelék volt a csecsemőhalálozási arány, addig 2006-ban 5,2 ezrelék.
Az egészségügyi reform célja a mutató javítása – emelte ki Kovács Attila, hozzáfűzve, ezért fejlesztették és centralizálták a szülészeti osztályokat, és ezért hoztak létre magas szakmai színvonalon, illetve fejlett műszerezettséggel működő perinatális intenzív centrumokat.
A csecsemőhalálozás okai között egyebek mellett az életmódot, a betegségeket, valamint a balesetet említette. Kovács Attila hangoztatta, a szakmailag megalapozatlan tévhírek félelmet generálhatnak a kismamákban, ez pedig veszélyeztetheti akár a szülés lefolyását is.
Fidesz: Szervezetlenség, elbizonytalanodás
A kormánynak sürgősen vissza kell vonnia azokat az intézkedéseket, amelyek a csecsemő- és gyermekgyógyászatban az elbizonytalanodáshoz és ennek eredményeképpen a csecsemőhalálozás jelentős növekedéséhez vezettek – reagált az egészségügyi államtitkár szavaira Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője. A csecsemőhalálozási statisztikák ugrásszerű romlásáért a Fidesz szerint elsősorban a csecsemő- és terhesgondozás szervezetlensége, a koraszülött-ellátás és a szülészetek visszaépítése, illetve az elmúlt fél év bizonytalanságai okolhatók.
Sok esetben már a szülést követő napon hazaküldik az édesanyákat és gyermekeiket a kórházakból, Budáról hiányzik a gyermek- és koraszülött intenzív osztály, illetve hogy Budapesten tavaly több mint tízezer gyermek kilenc olyan kórház szülészeti osztályán jött világra, ahol nincsen gyermekgyógyászat.
A kormány egészségügyi intézkedései mögött sem szakmai, sem társadalmi támogatás nem áll, ezért azokat sürgősen vissza kell vonni – áll Szijjártó közleményében.
(MNO/MTI)
Farkasriadó Tirolban – elpusztult egy szarvasmarha
