Szapora csecsemőhalál: az EüM „progresszív” javulásról beszél

„Progresszív javulás" tapasztalható az idei első félévi magyarországi csecsemőhalandósági mutató az 1980-as év adataihoz viszonyítva – jelentette ki Kovács Attila, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára. Az államtitkár hangsúlyozta: a csecsemőhalálozás száma 1980 óta az egynegyedére csökkent. A KSH legfrissebb adatai szerint a a múlt félévben több mint nyolc százalékkal több csecsemő halt meg. A Fidesz szerint ennek hátterében a kormányzati intézkedések által kiváltott bizonytalanság, szervezetlenség és sok esetben az ellátó rendszer működésképtelensége áll.

MNO
2007. 08. 31. 13:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kovács Attila egy újságcikkre reagált, ami szerint az elmúlt hat hónapban országosan több mint nyolc százalékkal több csecsemő halt meg, mint a tavalyi év ugyanezen időszakában. Az államtitkár a progresszív javulást hangsúlyozva azt is megemlítette, hogy hogy míg 1980-ban 23 ezrelék volt a csecsemőhalálozási arány, addig 2006-ban 5,2 ezrelék.

Az egészségügyi reform célja a mutató javítása – emelte ki Kovács Attila, hozzáfűzve, ezért fejlesztették és centralizálták a szülészeti osztályokat, és ezért hoztak létre magas szakmai színvonalon, illetve fejlett műszerezettséggel működő perinatális intenzív centrumokat.

A csecsemőhalálozás okai között egyebek mellett az életmódot, a betegségeket, valamint a balesetet említette. Kovács Attila hangoztatta, a szakmailag megalapozatlan tévhírek félelmet generálhatnak a kismamákban, ez pedig veszélyeztetheti akár a szülés lefolyását is.

Fidesz: Szervezetlenség, elbizonytalanodás

A kormánynak sürgősen vissza kell vonnia azokat az intézkedéseket, amelyek a csecsemő- és gyermekgyógyászatban az elbizonytalanodáshoz és ennek eredményeképpen a csecsemőhalálozás jelentős növekedéséhez vezettek – reagált az egészségügyi államtitkár szavaira Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője. A csecsemőhalálozási statisztikák ugrásszerű romlásáért a Fidesz szerint elsősorban a csecsemő- és terhesgondozás szervezetlensége, a koraszülött-ellátás és a szülészetek visszaépítése, illetve az elmúlt fél év bizonytalanságai okolhatók.

Sok esetben már a szülést követő napon hazaküldik az édesanyákat és gyermekeiket a kórházakból, Budáról hiányzik a gyermek- és koraszülött intenzív osztály, illetve hogy Budapesten tavaly több mint tízezer gyermek kilenc olyan kórház szülészeti osztályán jött világra, ahol nincsen gyermekgyógyászat.

A kormány egészségügyi intézkedései mögött sem szakmai, sem társadalmi támogatás nem áll, ezért azokat sürgősen vissza kell vonni – áll Szijjártó közleményében.

(MNO/MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.